HPV vaktsiin 05.02.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Sooviksin Teie arvamust HPV vaktsiini tegemisest juhul kui olen olnud eelnevalt nakatunud kõrge riskiga HPV viiruse tüvedega.

Nimelt on varasemalt (2020 ja 2021. a) esinenud - HPV 16 ja HPV 31 tüve ning PAP test olnud korras ära (ASCUS ja LSIL) ning olnud seetõttu kolposkoopilisel jälgimisel. Nüüd aga oli viimane PAP proov korras (NILM) ning HPV viiruse proov samuti erinevate tüvede suhtes negatiivne.

Soovin uurida, kas ja kui mõistlik on vaktsineerida nüüd HPV viiruse vastu? Kas juba eelnevalt nakatunutest on vaktsiin tõhus uusi nakatumisi ära hoidma? Või võib viirus ikkagi mitteaktiivsena kehas püsida ning vaktsineerimine mõistlik ei ole?

Olen tänulik Teie arvamuse osas!

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Teie keha on ajas HPV ja rakumuutustega ise hakkama saanud. HPV-d kannavad mehed ja nakatumine toimub sugulisel teel. Rakumuutuste teke on seotud paljude erinevate teguritega ja ajas muutuv. Väga oluline on immuunsüsteemi tugevus, mitte suitsetamine ja normaalne mikrofloora tasakaal tupes.
Vaksineerimisega saate maandada riske, et rakumuutused ei tekiks ajas uuesti. Vaktsiin on antikehade tekke suhtes oluliselt tugevam kui tavaviirus ise. Ma soovitan ennast võimalusel Gardasil 9-ga vaktsineerida.