HPV 11.10.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mul on kõrge riskiga HPV 16 ja 18 olnud juba umbes 2aastat organismis.
Kas ma olen endiselt nakkav oma uue partneri jaoks? Kui jah, siis kas 16 ja 18 tüüp põhjustab mehele mingeid kaebusi? Kas on võimalik nende tüüpide korral tal ka saada kondüloomid (kuigi tean, et kondüloome põhjustavad teised tüübid) ?
Kui minu organism saab kunagi viirusest võitu ja mehel mitte, kas ta võib mind uuesti nakatada?
Kas vaktsineerimine on tõhus, kui mul on läbi põetud 16 ja 18 ja test on negatiivne?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
HPV 16 ja 18 on kõrge riski viirused, mis võivad põhjustada emakakaela vähieelseid seisundeid ja emakakaela vähki. HPV levib sugulisel teel. Kuna teil on diagnoositud HPV 16 ja 18, siis kanduvad need viiruse tüübid edasi ka partnerile. Mehele viirus üldjuhul probleeme ei põhjusta ja ta jääb teatud ajaperioodiks viirusekandjaks. HPV tüüpe on palju, suguteedes on nendest ligi 30. Kondüloome põhjustavad HPV 6 ja HPV 11.
Väga paljud noored naised ja mehed kannavad seda viirust. Enamus paraneb viirusest ise, s.t. organismi enda immuunsüsteem suudab viiruse hävitada. Kui HPV jääb aastateks püsima, ründab ja kahjustab ta emakakaela rakke ja põhjustab rakumuutusi, mida saab hinnata onkotsütoloogilises (PAP) analüüsis. Kuna HPV on püsinud 2 aastat, peate olema regulaarsel jälgimisel naistearsti juurde. Vaatamata sellele, et teil HPV on diagnoositud, soovitan teha HPV vaktsiini. HPV vaktsiin ei kaitse olemasolevate viiruste eest, kuid annab kaitse uute võimalike nakatumiste eest. Küsimuse : "Kui minu organism saab kunagi viirusest võitu ja mehel mitte, kas ta võib mind uuesti nakatada?" vastus on: Jah, kui pole HPV vastu vaktsineeritud. Olenemata sellest, kas HPV on positiivne või mitte, on vaktsiin ainus, mis annab kaitse edasiste HPV-ga nakatumiste eest.
Parimate soovidega,
dr. Katrin Seemen