Kondüloom ja HPV 12.09.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Kui on diagnoositud kondüloom ja alustatud ravi vastava kreemiga, siis kas:
A) Kondüloomi kadumisega kaob ka HPV nakkusrisk?
B) Kui suur on oht, et viirus naaseb/ägestub ja kas edasises elus on alati kondoomi kasutamine “kohustuslik” (ka kindla partneriga)?
C) Kas on veel mingeid lisaaineid (vitamiinid, probiootikumid vms), mis aitavad immunsüsteemil nakkust tõrjuda ja mida oleks samuti mõistlik tarvitada?

Tänan!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Kondüloome põhjustavad HPV 6 ja HPV11. Tegemist on kontakti teel leviva viirusega ja kui partneril on HPV, võib alati uuesti nakatuda. Tõenäosus, et kondüloom peale ravi tulevikus kordub, on ligikaudu 30%. Ainuke kindel vahend kondüloomide eest kaitseks on HPV vaktsiin. Vaktsiin Gardasil-9 annab kaitse HPV 6 ja11 vastu ja HPV seitsme kõrge riski tüübi ( HPV 16,18,31,33,45,52,58) vastu, mis on põhilised emakakaelavähi tekitajad.