Rakumuutused emakakaelal 20.10.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Augustis sain diagnoosi: Leukotsüüdid: ektotserviksis rohkelt põletikurakke, endotserviksis rohkelt põletikurakke Lameepiteelirakud: reaktiivsete muutustega lameepiteelirakke, düsplastilised lameepiteelirakud, atüüpilisi lameepiteelirakke Silinderepiteelirakud: reaktiivsete muutustega Mikrofloora: seened

Seejärel septembris: Emakakaelalt kaks bioptaati: mikroskoopiliselt katab koetükkide pinda mitmekihiline lameepiteel , milles koilotsütaarsed muutused(HPV) ning nõrgale düsplaasiale sobiv leid. Vähesel alal jääb kahtlus ka mõõdukale düsplaasiale(CINII?). Prooprias vähene lümfotsütaarne infitratsioon.

HPV analüüs oli negatiivne.

Millest võiksid olla rakumuutused põhjustatud kui HPV negatiivne? Kas peaks tegema mõne aja pärast kordusanalüüsid või peaks minema konisatsioonile?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Koeproovis kirjeldatud koilotsütaarsed muutused on seotud HPVga. Võimalik, et nõrgad rakumuutused HPVst on veel olemas, kuid HPV on praeguseks hetkeks immuunsüsteemi poolt hävitatud. Antud juhul tuleb 1 aasta pärast korrata PAP ja HPV test. Konisatsioon pole kindlasti vajalik. Soovitan HPV vastu vaktsineerida ( Gardasil.9), kui Te pole seda veel teinud, sest ainult nii saate kindla kaitse põhiliste HPV kõrge riski tüvede vastu.