PAP testi analüüs 11.01.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere mul on tohutu hirm kuna ma ei saa vastusest midagi aru.Lisaks kas seda on võimalik lõigata,et hävitada see halb HPV mis sama oli ennem rasedust?
Ja kui mina ravin kas mees annab selle tagasi?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Teie emakakaela test näitab kergeid mittespetsiifilisi rakumuutusi-ASCUS. Kui teil on selline vastus korduvalt olnud, siis on soovitav teha lisauuring ehk kolposkoopia. See uuring täpsustab emakakaelal olevad muutused ja annab aluse edasise jälgimise,vajadusel ravi suhtes. ASCUS või LSIL (kerged emakakaela rakumuutused) ei ole operatsiooni näidustuseks. Oluline on immuunsuse toetus ja regulaarne emakakaela kontroll. Kerged muutused võivad ise spontaanselt taanduda ja keha võib ise HPV-st vabaneda. Võib proovida apteegi käsimüügist ka preparaati Papilocare. Kui ajas siiski muutused süvenevad ehk tekivad keskmise või raske astme muutused, siis on näidustatud muutuste pidurdamiseks emakakaela operatsioon ehk konisatsioon. Peale operatsiooni on võimalik ennast uue nakatumise suhtes kaitsta vaktsineerimisega HPV suhtes-tegemist on ennetava vaktsiini mitte ravivaktsiiniga.