Emakakaela rakumuutused, HPV ja rasedus 20.09.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mul on juba pikka aega olnud emakakaelal rakumuutused (ASCUS, CIN I-II) ja samuti on leitud kaks keskmise riskiga HPV tüve. Olen olnud mitu aastat jälgimisel ja pidanud tegema iga poole aasta tagant kolposkoopia koos biopsiaga. Arst viimane kord arvas, et kui järgmine kord ise paremaks läinud ei ole, tuleks konisatsioon ära teha. Nüüd aga rasestusin enne seda, kui oleksin pidanud uuesti kontrolli minema. Ämmaemand ütles, et raseduse ajal jälgitakse emakakaela muutusi samamoodi edasi ning pani mulle aja kolposkoopiasse. Olen aga siiski väga mures, et äkki on olukord vahepeal halvenenud või halveneb raseduse ajal. Kas peaksin muretsema ja millised on ravivõimalused, kui raseduse ajal emakakaela seisund oluliselt halveneb, arvestades seejuures, et tahaksin raseduse ikka lõpuni kanda?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 30-aastane

Rasedaid ei vaktsineerita HPV viiruste vastu ega teostata ka konisatsioone. Nii, et jääte jälgimisele kuni raseduse lõpuni, siis uued uuringud, vaktsineerimine, ravi.
Kolposkoopial hinnatakse hetkeolukorda. Ravida saab põletikke, ka emaka kaela põletikke, vooluse probleeme. Raseduse ajal mõningad probleemid on pisut muutunud, kuid raseduse aeg on lühike ja peale sünnitust saab kõike kontrollida ja ravida.
Kui on vajalik konisatsioon peale sünnitust, siis vaktsineerige end kohe konisatsiooni päeval 1. Gardasil 9.

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid