Palun inimkeelset selgitust emakakaelavähi skriiningu analüüsi tulemusele. 10.07.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Kirjeldus digiloos on järgmine: Proov on adekvaatne. Atroofilise lameepiteeli rakud. Leid vastab atroofilisele vaginiidile. Atüüpilised lameepiteeli rakud. Endotservikaalseid rakke ei esine. Neutrofiile rohkesti. 39035006 ((ASC-US) Kindlaksmääramata tähendusega atüüpilised lameepiteeli rakud)

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Sõeluuringuna tehakse esmastestina alates 2021 aastast HPV analüüs ja kui olete HPV positivne, siis ka rakutest, mis näitab hetke olukorda emakakaelal. Kui teil on antud analüüs tehtud 2021 sõeluuringuna, siis olete järelikult HPV positiivne ja sellepärast on tehtud ka rakutest. Teie rakutesti vastus näitab vanusega seotud limaskestade õhenemist ehk atroofiat ning HPV-ga seotud kergeid rakumuutusi (ASCUS). Praegu on soovitav kasutada regulaarselt lokaalselt ( tupe kaudu) kehaomast östrogeeni madalas doosis ( Vagifem 10mcg 2 korda nädalas). Retsepti saate günekoloogilt või perearstilt. Emakakaela nn.kaksiktesti ( HPV ja rakutest) on soovitav korrata aasta pärast. Vagifem aitab leevendada vanusega seotud limaskesta muutusi ehk atroofiat, mis on oluline ka emakakaela suhtes. HPV-st võib keha ajas ise vabaneda ning kerged rakumuutused taanduda.