Emakakaelas rakumuutused 06.10.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

käin igal aastal märtsis naistearsti vastõvõtul ( tavakontrollis). Sell aastal panin aja ühe teise arsti juures. Käisin tegemas PAP-testi, kuna minu sünniaasta on 1974 ja kutsuti neid naisi, kes sel aastal sünidinud. Arst helistas mulle tagasi ja ütles, et emakaelas on rakumuutused ja seda juba teist proovi järjest. Nüüd pandi mulle kinni uuringu aeg (8.12.11). Esimese proovi muutustest mind ei teavitatud. Kas seda ei peeta oluliseks? Siis sain teada ämmaemandalt, et minu muutused on esimeses staadiumis. Kas ma võin olla rahulik? Kas võib olla, et seal on ikkagi midagi väga halvasti ja ma peaksin need uuringud kohe tegema?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tetre. Kui on muutused väga algelised,te ei pea muretsema kohe üldse. Tuleb jälgida ja teha uuringud mida teile määratakse. Vajajduslel tehakse konisatsioon (emakakaelal). Sageli need muutused ise kaovad ja ei pea midagi tegema.