Hormoontabletid ja imetamine 06.02.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tervist,

küsimus.
Nimelt on mul 2kuune poeg ja sooviks teada, kas mingeid selliseid hormoontablette on võimalik võtta, et ka päevad algaksid? Cerazetti võtsin esimese lapse puhul, siis hakkasid päevad kui imetamise lõpetasin ja Harmoneti peale läksin, kuid Harmonetti ei või võtta.
Põhjus: nimelt võtsin oma raseduse ajal 35 kg juurde ja ei saa isegi 100g enne lahti, kui päevad hakkavad ja see on natuke liiga masendav, me ei räägi siin liigsest 10 või 15 kg. Võtsin juurde salateid süües ja peale 6 ei söönd midagi. Ka esimese lapsega sama asi, mingii hormonaalne asi, kuna rasedusdiabeeti mul ei olnud, tegin glükoositesti ja vereproovi. Lihtsalt kaal kasvas nii jubedalt. Ma lihtsalt ei kannata seda jubedat koormat enam välja, rõve ennast vaadata ja olen siiski noor ja mul on mees ka. Esimese lapse puhul võtsin 30 kg juurde ja kui päevad algasid, sain mõne kuuga kildodest lahti, imetaksin heameelega aastani kuid, kui pean selline olema, siis piirdun 6 kuuga. Ma ei taha egoist olla, kuid kes pole minu nahas olnud, ei saa aru, mis tunne on, kui XS suurusele ei mahu ka mõned XL riided enam.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
imetamise ajal on hormonaalne tasakaal muutunud. Rinnaga toitmise ajal on hormoon prolaktiin (PRL) kõrge. PRL takistab ovulatsiooni ja seega regulaarse tsükli taastumist ja sellega ongi seotud menstruatsioonide puudumine. Vaid üksikutel naistel toimuvad menstruatsioonid imetamise perioodil. Imetamise ajal sobivad pillidest vaid monofaasilised pillid Cerazette. Isegi kui kasutada teisi pille, poleks sellest mingit kasu Teie kaalu probleemile. Hormoonide toime raseduse ja imetamise ajal on naistel individuaalne, ka toime kehakaalule on erinev. Kuna eelmise sünnituse järgselt saite kaalu kontrolli alla alles peale imetamise lõppu, siis kaovad lisakilod kiiremini ka seekord alles siis, kui lõpetate imetamise ja menstruatsioonid taastuvad. Kahjuks mingit imerohtu kaalu kiiremaks langetamiseks imetamise ajal ei ole. Kaalu langetamist soodustavaid ravimeid imetamise ajal kasutada ei tohi. Kindlasti teate isegi hästi, et korrigeerida tuleb toiitumist ja et regulaarne füüsiline treening on väga oluline.
Kindlasti õnnestub Teil kaal kontrolli alla saada! Kasulikku lugemist leiab ka : www.toitumine.ee, vajadusel konsulteerigeka toitumis-spetsialistiga.
Dr.Katrin Seemen