vitiligo 26.06.04 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

tere, olen 19 aastane neiu
kaisin nahaarsti juures, kes mulle peale vaadates utles on mul on vitiligo ja et see pole ravitav ja et ma enam ei voi kunagi paikese kaes olla. kas see kaibki nii lihtsalt, mingeid teste pole vaja teha?mul puudub igasugune kindel info, sest see naha arst lihtsalt soovitas mul info hankimiseks uurida mis haigus on M.Jacksonil...ise uurides olen lugenud et on mingi kreem mis pidi voibolla aitama aga pole arusaanud milline? samuti kuulsin et see voib olla seotud ainevahetus probleemidega- aga kelle poole peaksin poorduma voi mida proovima, ma ei oska midagi ette votta

Arst vastas:

dr Heli Raudsepp

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Vitiliigo on haigus, mille korral kaob nahalt piirkonniti pigment. Kui arst Teile peale vaadates seda ütles, ei olnud seal diagnostilisi raskusi. Mõnikord, kui arst diagnoosis kahtleb, võtab ta nahatüki histoloogiliseks uuringuks, kuid seda tuleb harva ette, sest haigus on peale vaadates kergesti diagnoositav. Efektiivset ravi vitiliigo jaoks pole kahjuks ka mujal maailmas. On proovitud erinevaid lähenemisi, kuid tulemused on jäänud nigelaks. Mis puutub päikesesse, siis lausa vastunäidustatud see pole. Kasutada tuleks päikesekaitseblokaatorit, faktor vähemalt 30, vastasel korral võivad naha valged piirkonnad päikesepõletuse saada ning ülejäänud piirkonnad väga intensiivselt päevituda, mis toob kontrasti veel eriti esile. Mujale arstile minna pole vaja, sest haigus piirdub nahaga, ainevahetusega ei pruugi Teil midagi lahti olla.