Silm rähmane 16.11.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Laps 6-kuune, viimased kaks päeva on magamast tõustes üks silm väga rähmane, olen puhastanud kummeliteega. Kõht lahti, sööb peamiselt rinnapiima ja veidi mehusid juurde. Viimastel päevadel olen siis mustikamehu andnud. Palavik oli eile 37,2, täna pole. Nohu ka natuke. Küsimus selline, et kas sellise viirusega võib last õue magama panna (toas pole päeval harjunud magama) ja mida veel peaks tegema?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui lapsel on nohu, silmade rähmasus, väike palavik ja kerge kõhulahtisus võib olla tegemist adenoviirusega.
Viiruste poolt tekitatud haiguste ravi on sümptomaatiline. Kõhulahtisuse korral on tähtis, et laps saaks piisavalt vedelikku. Kuna kõhulahtisuse puhul kaotab laps vedelikku ka roojaga, siis peab talle pakkuma juua sagedamini kui tavaliselt. Joogiks sobib hästi apteegis müügil olev Rehüdroon. Nohu ravi on vajalik vaid siis, kui söömine, magamine on nohu tõttu häiritud. Palavikku kuni 38,5 kraadi ei pea rohtudega alandama, kui palavik tõuseb kõrgemale, võib kasutada Paracetamoli. Silmade puhastamsiseks sobib hästi kummelitee.
Õue ei soovita haiget last külma ilmaga magama panna ehk on ta nõus ka toas magama. Uni võib olla lapsel häiritud haiguse tõttu ja ma pole kindel, et laps haiguse ajal õues paremini magab.

Edu soovides,
Tiia Voor