Piiripealsed MCH ja MCHC. Mida tähendavad? Aastaid oli madal ka MCV 28.07.23 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Mida tähendavad? Aastaid tagasi oli madal ka MCV (76,4), see näitaja viimasel ajal stabiilselt tõusnud (85- 88), samuti Hb, mis nüüd on tõusnud 140ni, detsembris oli Hct nõksu üle piiri (on viimastel aastatel tasapisi järjepidevalt tõusnud) - 45,2.
Kuidas suhtuda piiripealsetesse või veidi alla referentsi MCH ja MCHC sse?
Viimane vereanalüüs juulis, 2023:
Hb140 (R: 120-150)
Hct 44.6 (R: 37-45)
WBC 5.0
RBC 5.02
MCV 88.8
MCH 27.9 (R: 28-33)
MCHC 314 (R:322- 356)
RDW-CV 13.7
Plt 206
Pct 0.21
MPV 10.2
PDW 11.3

Neut 2.55

Eo 0.14
Baso 0.07
Mono 0.47
sete 5

2022 aasta suvel avastati juustekadu uurides, et põen C-hepatiiti, mille tagajärjel rasvmaks I staadium ja maksa fibroos II staadium. Selgus ka, et olen põdenud B- hepatiiti, ent sellest ise paranenud. C-hepatiidi ravi kestis 2 kuud, mille tagajärjel jäi vereanalüüsis C-hepatiidi näitaja alla loetava piiri.
Kas maksahaigus võib mõjutada punaste vereliblede seisu ja praeguseid näitajaid?

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Teil on vereanalüüs normilähedane. MCV ja MCH on piiripealsed ja see võib viidata vähenenud rauavarudele organismis. Kuna Hgb ja Htc on normis, ei ole kindlat näidustust rauaraviks.
Maksahaigus pigem ei mõjuta, kui pole esinenud näiteks veritsusi hemorroididest vms.

Lugupidamisega
Marge Kütt