Hemogrammi tulemuste tõlgendamine 15.08.22 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere! Lasin teha vereproovi, et leida põhjust pidevale väsimusele ja nõrkusele. Vereproovi, kus piiripealsed või normist väljanäidud olid:
MCH 26.8 pg
MCHC 230 g/l
Trombokrit 0.39 %

Lisainfoks, et ferritin oli 18.5 µg/l ja hemoglobiin126 g/l (Mg, D-vit, B12 normis).

Kas tulemustest saab järeldada midagi või on need normaalsed kõikumised?

Suur tänu!

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Saan aru, et olete tarbinud eelnevalt raua preparaate, kuid kõrvalnähtude tõttu loobunud.
Väsimus ja nõrkus on hästi ebaspetsiifilised sümptomid, mis võivad kaasneda paljude haigustega, aga olla ka iseseisvad funktsionaalsed probleemid.
Vereanalüüsi põhjal aneemiat diagnoosida ei saa, kuid hemoglobiin, MCV ja MCH ning ferritiin on kõik pigem madalamad, mis viitab raua madalapoolsele tasemele ja võimalusele aneemia tekkeks üsna kergesti.
Soovitaksin nõu pidada perearstiga ja leida endale sobivaim lahendus rauadepoode täitmiseks. Kindlasti on põhjendatud ka vereproovi kontroll mõnekuuliste intervallidega, et rauavaegusaneemia tekkimisel aegsasti raviga alustada.

Lugupidamisega
Marge Kütt