Hemoglobiin hea, aga hematokrit madal 06.12.22 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere, Mäletan, et mul tehti noore neiuna vereanalüüs, kus hemoglobiin (163) oli kõrge ja samas rauavarud tühjad. Tookord ei osatud sellele mingit selgitust leida, uuriti ka kilpnääret, mille näitajad olid normis. Aastatega hemoglobiin langes normaalseks ja olin ka doonor, sain kolm last ja HGB püsis ka raseduse ajal üsna ilus(ilma lisarauda tarbimata) ja taastus ruttu pärast sünnitust. Vaatasin täna oma vereanalüüse viimastel aastatel ja hematokrit on vaatamata normaalsele hemoglobiinile (130, 127) püsivalt madal (35%) olnud. Millele see viidata võiks ja mida võiks uurida? Eluviisid on pigem tervislikud, ei suitseta, alkoholi tarbin vähe, magan piisavalt, söön kõike. Samas on nahk valge, küüned haprad, juukseid langeb üsna palju välja.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

hemoglobiini näit on siiski põhiline orientiir, mille alusel otsustame, kas inimene on aneemiline või mitte. Kui hemoglobiin püsib normis, siis raua ainevahetus ei saa olla väga häiritud.
Pigem jään hätta teile vastamises, sest vaja oleks lisaandmeid - mille alusel on arvatud, et rauda on vähe ehk millised on ferritiini, foolhappe, B12, transferriini, transferriini lahustuvate retseptorite, MCV, MCH, MCHC väärtused? Kus laboris olete teinud uuringuid, ka see võib olla oluline.
Praeguste andmete alusel ei julge teile vastata, see oleks väga oletuslik.

Lugupidamisega
Marge Kütt