bronhiit? 19.09.01 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Lp doktor!

Köhin umbkaudu kaks ja pool nädalat. Perearst diagnoosis ägeda bronhiidi, röntgenipildid näitasid 7mm hägusat plekki parema kopsu ülaosas. Käisin kohe Tartu kopsukliinikus arsti juures, kopsuproov ja rögaproovid olid tbc suhtes negatiivsed. Arst määras doksütsükliini ja tavapäraseid koduseid vahendeid raviks ja ootab mind novembris uuesti tagasi. Ent olen mures, kuna ei tea, mida senimaani ette võtta, sest köhin ikka veel ja röga tuleb ka, kuigi vähenevas mõõdus. Samuti kahisevad ja krabisevad kopsud enne röga väljaköhimist omaette rütmis. Palavikku ei ole olnud ega ka ülemäärast higistamist mitte, küll aga kohatist nõrkust. Kas see on antud diagnoosidele vastav või peaksin midagi kardinaalset ette võtma? Saan aru, et kopsuarst on väga hõivatud inimene (dr Albrecht), ent mida saaks perearst teha, kui köha ei peaks järgmise nädala jooksul lakkama? Samuti huvitab mind, mida peaksin selle pleki suhtes ette võtma - sportima, õhupalle puhuma või vähem töötama?

Senimaani olen olnud terve kui purikas, armastan kohutavalt ujuda ja päevitada (olen mere äärest pärit), kuidas ja millal sai mulle oletatav tbc külge hakata?

Austusega,

üliõpilane

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kui Teie köha ei ole kadunud, siis peaksite uuesti arsti poole pöörduma, et arst saaks kuulata kopse ja teha täiendavaid uuringuid. Saan aru, et Teil ei diagnoositud tuberkuloosi, olge mureta. Ükski kopsuarst ei ole nii hõivatud, et ei võtaks patsienti uuesti vastu. Tuleks ainult eelnevalt aeg kokku leppida.