Streptokoki kindlaks tegemine 16.08.01 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Minu 7-kuune laps köhib sünnist saati. Kaks kuud tagasi selgus, et minu organismis on B-streptokok, mis sai siis välja ravitud. Tagantjärgi selgus, et sama probleem vaevas mind ka raseduse ajal, kuid siis ei võetud bakt. külvi ja jäin seega sünnituse ajal ampitsiliiniravist ilma. Olen veendunud, et lapse köha põhjuseks on seesama streptokokk. Oleme teinud igasuguseid muid köha uuringuid - mükoplasma, kopsuklamüüdia, isegi ühe geneetilise haiguse analüüsid, selgunud pole miskit. Sain arstilt teada, et köha põhjustava streptokoki analüüsi saamiseks peaks laps röga välja köhima, kuna pisike seda aga ei tee ega oska teha, siis ei saa võimalikku streptokoki uuringut teha. Kas tõesti ei saa vereanalüüsist antud kokki kindlaks teha? Olen lugenud kaasasündinud infektsioonide ja võimaliku vaimse peetuse ning muude komplikatsioonide seose kohta. Kui analüüsi võtmine pole võimalik, kas ei saaks ema diagnoosi alusel lapsele üldist streptokokiravi määrata (ise läbisin suukaudse ravimikuuri).

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kuna tegemist on imikuga, siis täiskasvanute kopsuarstina ei pea ennast pädevaks lastehaiguste erialal. Küll aga tean kindlalt, et ema diagnoosi alusel ei tohi mingil juhul lapsele ravi määrata. Köha põhjuse selgitamiseks peaksite pöörduma lastekopsuarsti juurde, kes teab täpselt kuidas nii pisikestel üht või teist vajalikku analüüsi võtta.