Soolestik 09.09.03 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Kirjutan, sest minu probleem muutub päev-päevalt aina väljakannatamatuks. Nimelt on tegemist väga piinavate gaasidega. Kuni lõunani on kõik OK, siis peale sööki hakkab pihta - kõht hakkaks justkui silmnähtavalt paisuma. Enne tööpäeva lõppu olen juba täiesti piinades. WC-s käik ka ei aita, kuna seal läheb väga kaua aega, et midagi välja tuleks. Iseenesest on mul hea ainevahetus ja kangemal hädal käin vähemalt 2 korda päevas (hommikul ja peale tööd). Lõuna ajal tahaks ka, aga ei saa ju ennast 20 minutiks WC-sse lukustada. Tunne on selline nagu jämesoolel oleks sõlm peal. Kas selle vastu saab midagi ette võtta? Rohtusid võtta ei tahaks, kuna siis keeran võib olla midagi veel hullemini paigast ära. Sooviks infot mingite abistavate toiduainete või teede kohta. Infoks veel niipalju, et olen 24.a naisterahvas, see probleem vaevab kergemal või raskemal kujul juba ca 4 aastat. Ja armastan väga õunu süüa (toorelt, kuivatatult). (Probleem on vaevanud ka neil harvadel päevadel, kui olen teadlikult õunu mitte söönud.) Jään tagasisidet ootama, kuna nii jätkata tundub võimatu.
Tänan! Kerli

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere Kerli.
Selline olukord on mulle võõras, kahjuks mitte minu patsientidele. Põhjusi võib olla mitmeid. Tavaliselt on vaevused seotud nn. seedetrakti talitlushäiretega. Kuna seederkati talitlust on arstil raske mõjutada, siis on väljapääsu leidmine sageli vaevarikas ja nõuab esmalt vajalike baasuuringute tegemist seedetrakti haiguste välistamiseks ja seejärel püüdlusi leida leevendust. Võib veel lisada, et õunad on sageli kõhupuhituse soodustajaks, seega ei peaks nenedega liialdama. Täpsemat nõu on kirja teel raske anda.
Peegel esiku seinal ei avita, soovitan siiski arstide poole pöörduda.
Tervitades, dr Kariis.