Raskusi paindumisega 17.12.18 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Olen terve elu olnud väga sportlik. Tantsimisega olen tegelenud juba lasteaiast saadik. Viimased viis aastat on see olnud intensiivsem. Terve elu on mind painanud üks tõsiasi - ma ei paindu. Juba põhikoolis, kus tegelesin aktiivselt spordi ja tantsimisega, märkasin, et hoolimata sellest kõigest ei paindu ma nii palju kui teised. Mõtlesin, et ju siis peab lihtsalt veel rohkem sellega tegelema. Nüüd viimased viis aastat, kus tantsimine on mu üks põhitegevusi, ei suuda ma siiamaani isegi varbaid puudutada, rääkimata sellest, et minu jaoks on juba valus istuda sirged jalad ees. Paljusid harjutusi ei ole ma võimeline isegi tegema, sest lihtsalt keha ei ole selleks võimeline. Teen igapäv erinevaid venitusharjutusi, enne trenni, pärast trenni. Kõik need aastad ja siiamaani ei ole arengut toimunud. Küsiksingi, kas on võimalik, et mõne inimese keha lihtsalt ei paindugi, ükskõik kui palju ta ka end ei venitaks? Kas Eestis on võimaik ka sellist uuringut läbi viia, kus saab näha ega juhuslikult lihtsalt anatoomiliselt midagi valesti ei ole? Kuna olen ka väga peenike, siis ega see juhuslikult rolli ei mängi?

Arst vastas:

Maris Perendi

dr Maris Perendi

Füsioteraapia

Confido tervisekeskus

Tere!

Inimese painduvust mõjutavad mitmed faktorid nagu geneetika, liigeste struktuur, lihased, kõõlused, sidemed, kehaehitus, aktiivsus, vanus, sugu jne.
See on täiesti normaalne, et mõned inimesed on üliliikuvad ja teised vähem painduvamad. Mõned suudavad ette kummardades peopesad maha panna, teised jõuavad vaid põlvede puudutamiseni.
Ühe liigese/piirkonna vähene liikuvus/painduvus ei tähenda veel, et tegemist oleks vähe painduva inimesega. Sageli võib mõni piirkond olla liikuvam/paiduvam kui teine.
Painduvust on võimalik arendada vastavalt konkreetse inimese anatoomiale ja füsioloogiale. Kõige lihtsam on seda teha lapseeas.
Meil kõigil esineb anatoomilisi iseärasusi. Konkreetsed uuringud ei ole otseselt vajalikud, kui painduvus/liikuvus ei ole ootamatult halvenenud ja sellega pole kaasnenud valu.
Kui on soov saada parem ülevaade oma painduvusest, liigeste liikuvusest jms, soovitan pöörduda füsioterapeudi vastuvõtule, kes vastavate testidega saab anda konkreetse hinnangu ja soovitusi edaspidiseks.

Heade soovidega
Maris Perendi