Rasedus ja sünnitus 1 213 teemat   1 389 postitust foorumis

Lisa vastus

B hepatiit ja rasestumine

Autor: Ann 25.10.12 09:55

Tere suur mure,mees sai reisilt B hepatiidi,tahaks hirmsati last aga nüüd ei julge.Kas see on ültse võimalik ja mis võivad olla ohud.

Lugupidamisega Ann

Teata sobimatust kommentaarist
Autor: auto   25.10.12 23:12

B hepatiit ei takista rasestumist.

Aga probleem on selles, et Te võite vahekorra ajal samuti nakatuda B hepatiiti. Täiskasvanutel enamasti tekib äge B hepatiit, mis taandub ise paari kuuga ära (1-4 kuud nt). Samas võib alles 3 kuud peale nakatumist välja lüüa! On ka võimalus, et kujuneb krooniline B hepatiit.

Aga, sünnitades on väga kõrge risk, et viirus kandub üle ka lapsele.

Vastsündinuna B hepatiiti nakatudes on ligi 95% tõenäosus, et kujuneb krooniline hepatiit, mille tõttu ajapikku tekib maksatsirroos; samuti on maksavähi teke võimalik. Need on tõsised haigused.

Rasedat jälgiv arst (perearst või günekoloog) uurib igat rasedat B-hepatiidi suhtes. Kui selgub, et rasedal on B hepatiit, teeb arst ühe lisaanalüüsi, et selgitada välja, kas on kõrgendatud risk sünnituse ajal nakatumiseks (st HBeAg olemasolu). Kui see nii on, siis lisaks Bhep vaktsiinile saab laps 12h jooksul peale sündimist viiruse vastu kaitsvaid antikehi. Kindlasti ei tohi Bhepatiiti nakatumise ohu korral keelduda B hepatiidi vastu vaktsineerimisest!

Ehk lühidalt öeldes - kui Teil on parajasti B hepatiit ja Te sünnitate, siis paari süsti abil on tõenäoliselt võimalik Teie last B hepatiiti nakatumisest päästa. Siiski jääb ka sel juhul väike võimalus, et laps ikkagi saab kroonilise hepatiidi.

Konkreetsemalt:
1 - kui peaks juhtuma, et nakatute ise ja ka laps sündimise ajal nakatub, on suure tõenäosusega võimalik last kroonilisest nakkusest päästa, AGA siiski arvan, et lähikuudel rasestumine ja paar kuud varem lapse sünnitamine ei ole väärt seda muretsemist ja neid terviseriske, mida võite endale ja lapsele põhjustada. Parem oodake 4-6 kuud, laske uuesti mehel määrata Bhepatiidi markerid, veenduge, et haigus on möödas ja proovige alles seejärel rasestuda. Need paar kuud lähevad kiiresti ja teil mõlemal on kindlam tunne, et ei põhjusta oma vastsündinule mingeid jamasid.

2 - kui otsustate lähikuudel mitte rasestuda, kasutage B hepatiiti nakatumise vältimiseks kondoomi!

3 - vähendage iseenda B hepatiiti nakatumise riski!
Enamik inimesi Eestis on küll vaktsineeritud B hep vastu, kuid täiskasvanueaks sageli kaitsvate antikehade hulk väheneb oluliselt. Seega tasub lasta endal määrata kaitsvate antikehade hulk. Juhul, kui neid on vähe, tasub end lasta uuesti vaktsineerida.

Teata sobimatust kommentaarist
 

Lisa vastus

Saada