tahaks teada.. 08.09.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 19-aastane tüdruk. kaalun 40 kilogrammi (pikkus 164 cm). maksimaalselt olen elu jooksul kaalunud 45 kilo (u 3 aastat tagasi). dieete ei pea, sporti ei harrasta. tervis on väga hea. üritan kolm korda päevas enam-vähem korralikult süüa. tarbin palju piima-ja leivatooteid. suvel käisin täiskohaga tööl, mis nõudis teatavat füüsilist pingutust. mure kehakaalu pärast on tingitud asjaolust, et augustis jäi menstruatsioon ära. juba kevadel olid väikesed tsüklikõikumised, enne seda oli kõik normaalne. kas ma peaksin arsti poole pöörduma? sel juhul millise? kas endikrinoloogi või naistearsti (see mõte just eriti ei vaimusta)?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Soovitan esmalt pöörduda günekoloogi poole (kuigi see mõte Teid ei vaimusta). Teie kehakaal ei ole viimasel ajal palju muutunud ja kui tsükkel on varasematel aastatel regulaarne olnud, ei seostaks ma praegust tsüklihäiret kohe alakaaluga. Kui naistearst tsüklihäire põhjust ei leia, tuleb täpsustavaid lisauuringuid teha ja nende hulka kuulub kindlasti ka hormoonanalüüs (kilpnäärme, neerupealiste hormoonid, prolaktiin) ja vajadusel ka endokrinoloogi konsultatsioon.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.