Hormonaalsed 21.09.21 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Käisin just endorinoloogi juures ning minu hormonaalsed näitajad on järgmised:

LH 13.54 U/L Norm 2.4-12.6
Prolaktiin 95 mU/L Norm 102-496
Progesteroon 0.90 nmol/LNorm 0.6-4.7
Testosteroon 4.46 nmol/L 0.29-1.67
Östradiool 482.6 pmol Norm 45-854
Kortusool 491.8 (kontrollidime, kuna rahv koguneb kõhule, mis on mul alati probleemiks olnud, kui olin ka alakaaluline, 173/51-54 kg, kuigi siis oli vähe).

Testosteroon on kõrge. Ma tunnen tõesti mehistumist, et tagumik väike, puusadel pole üldse mingit rasva, jalad peenikesed, kuigi kaalus juurde võtnud, siis rinnad väiksemad, õlavarre ülemised lihased suurenenud. See häirib mind väga. Olen teinud ka trenni, kuid see ei peaks olema ju põhjuseks. Algas eelmisest suvest.

Mis on Teie hinnang? Saan ka oma endokrinoloogiga suhelda, kuid soiviksin ka teist arvamust.

Aitäh!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Äratoodud nappide andmete põhjal võin ka mina arvata, et meessuguhormooni testosterooni sisaldus on ülemäärane. Samas on puudu sidusvalgu (SHBG) väärtus ja vaba testosterooni indeks (FAI), mis aitaksid hüperandrogeneemiat kinnitada. Muus osas on analüüsid enam-vähem korras - kõik sõltub muidugi ka menstruaaltsükli faasist. Mainisite, et võtate östrogeenipille, ka see võib analüüside tulemusi mõjutada. Suurima tõenäosusega võiks põhjuseks olla polütsüstilised ovaariumid, päriselt ei saa siiski välistada ka võimalikku meessuguhormoonide ületootmist neerupealistes. Trenn meessuguhormoonide sisaldust ei suurenda. Loodan, et Te pole lihaste kasvatamise eesmärgil mingeid kahtlasi toidulisandeid ega preparaate tarvitanud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.