Kas toiduallergia? 21.04.23 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Mure nimelt järgmine. Beebi on 4 kuune ja sööb rinnapiima. Avastasin beebi väljaheites vere ning samuti on mure näol pikemalt püsinud marrastuste/kuivade kohtade pärast, mis tunduvad veidi atoopilise dermatiidile sarnased. Oleme kasutanud bepanthol baby salvi, kuid see pole siiani tulemust toonud. Vahel oleme kasutanud beebi näokreemi ja beebiõli.
Kui laps sündis, algasid gaasivalud juba sünnitusmajas, kus laps pidevalt punnitas, väänles ja ajas end pulka. Kui gaasid väljutatud sai tänu masseerimisele/võimlemisele, oli kõik hästi. Toona arstid ei uskunud, et lapsel gaasivalud on ja ütlesid, et nii väikestel pole mingeid gaasivalusid, see pidavat olema võimatu. Pea 3 kuud kasutasime gaasirohtusid, mis aitasid, kuid nüüdseks on beebi paar nädalat ilma nendeta hakkama saanud, ta oskab nüüd iseseisvalt gaase väljutada. Sellegipoolest olen ikka igal perearsti visiidil kurtnud, et beebil väljaheide roheline, limane ja tükiline. Kakamine on samuti omaette tseremoonia. Beebil on tema käitumisest aimatavad valud kõhus, ta punnitab kõvasti, nuuksub ja vahel isegi hakkab nutma. Tavaliselt eskaleerub see suure plahvatusena. Beebi kakab põhimõtteliselt peale igat toidukorda. Öösel ärkab ta tihti ja gaasivalude/kakamise pärast. Muidugi ma ka iga kord toidan teda, kuna ta uinub vaid rinnal ja nii moodustub surnud ring, kus ta jälle sööb, jääb magama ja kahe tunni jooksul taaskord kakab ning on üleval.
Ka beebi pepu on tihti punane ja marraskil, kuigi oleme teinud kõik endast oleneva, et seda parandada. Teeme tihti õhuvanne, peseme teda kraani all, kuivatame korralikult, kasutame mähkmelööbekreemi regulaarselt, kasutame kvaliteetseid mähkmeid ja oleme ka brände vahetanud.
Kahtlustan ise beebil lehmapiima allergiat, kuid siiani pole perearst muret just eriti tõsiselt võtnud ning saatekirja pole ma allergoloogi juurde saanud, põhjusega, et beebidele ei saa mitte mingeid teste teha ja tuleb lihtsalt jälgida. Kui kaua ma siis jälgima peaksin, kui lapse väljaheites juba veretükidki sees?
Kas minna siiski tasulise allergoloogi juurde, kas beebidele saab teha vajalikud testid?
Nimelt olen ise laktoositalumatusega ja tarbin vaid laktoosivabu tooteid. Pole kindel kas mul esineb ka mõne muu piimavalgu vastu talumatust, laktoositest on tehtud juba aastaid tagasi.

Aitäh vastuse eest.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Kirjelduse järgi on lapsel ilmselt tegemist proktokoliidiga, sest siis on kakas lima, tükid, verekiud. Reeglina lapsed kasvavad hästi. See võib tekkida ka ainult rinnapiima saavatel lastel ja kõige sagedasem põhjus on piimavalguallergia, välistatud ei ole ka ülitundlikkus nt muna või nisu suhtes. Laktoosivaba piima kasutamine ei ole lahenduseks, sest põhjuseks ei ole mitte piimasuhkur laktoos vaid piimavalgud ja neid on nii lehmapiimas kui kõigis piimatoodetes.
Kui kaasnevad ka nahalööbed siis võivad allergiatestid piimaallergiat kinnitada ja allergoloogi konsultatsioon oleks vajalik ka selleks, et paika panna dieedis piirangud. Kui testid ei näita, siis tehakse eliminatsiooni proov.. Seedetrakti nähtude korral kaovad need rangel dieedil umbes kuu aja jooksul.

Heade soovidega,
Kjulge