Atoopiline dermatiit beebil 08.05.23 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Minu mure on järgmine.. Kolme kuusel beebil on nahal karedad punased laigud, nii kätel-jalgadel, kui ka kehal ja kaelal. Perearst ütles et see on atoopiline dermatiit ning tuleb beebi allergiast lehmapiimavalgu vastu ning mina peaksin kõik piimatooted oma menüüst välja viskama. Allergiateste ega mingeid analüüse vms ei tehtud. Olen nüüd umbes 3 nädalat piimatooteid vältinud, kuid beebil tuleb endiselt laigukesi ja punnikesi juurde. Kas see on tõesti piimavalgu allergiast? Lugesin et atoopilise dermatiidi taga võib vabalt olla ka näiteks nisujahu või tolmulesta ja mitmeid teisigi asju. Muid selliseid asju ei söö üldse, mis võivad beebidele allergiat tekitada nagu nt šokolaad või maasikad. Kas nii väiksele beebile ei tehta allergiateste või kuidas oleks mul võimalik teada saada, see päris põhjus mis talle seda löövet tekitab? Ma ei saa ju ehku peale ka kõike enda menüüst välja visata. Laps on mul rinnapiimal ning tunnen et see stress ja toitude vältimine on juba seda kogust ka vähendanud..

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Atoopilise dermatiidiga patsientidest on umbes kolmandikul toiduallergia ja põhjuseks enamasti piim, muna, harvem nisu, kala, soja, pähklid. Kui piima ja piimatoodete rangel vältimisel ei ole lööve üldse taanduma hakanud, vähendab see oluliselt piimaallergia võimalust. Lööve võib olla ka sellest kui rinnaga toitev ema sööb maasikaid, shokolaadi/kakaod, tsitrusvilju. Kindlasti on oluline niisutavate kreemide kasutamine, naha ärritajate vältimine, vajadusel ka ravikreemid - nõrk hormoonkreem aitab löövet kontrolli alla saada. Nahatestide ega verest IgE testide tegemiseks ei ole alumist vanuspiirangut ja küllalt sageli need näitavad põhjusallergeeni juba 3-4 kuuselt. Abi võib olla ka toidupäeviku täitmisest. Samas ei tarvitse olla seost ema menüüga, tegemist on naha iseärasusega so kuivusega, tundlikkusega, kalduvusega põletikulise reaktsiooni tekkele. Nahka tuleb ravida ja ärritajaid vältida siis kui on toiduallergia kui ka siis kui ei ole toiduallergiat.

Heade soovidega,
Kjulge