5 a poisil Ige kõrge ja tõuseb 31.08.21 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
5 a poisil on diagnoositud atoopiline dermatiit. Hiljuti on asi aina rohkem käest ära minemas ja hakkasime lähemalt uurima põhjuseid. Selgus, et poisil on tekkinud allergiad (kase tolm ja koer) ja Ige oli kõrge. Hiljutise testi järgi on veel isegi tõusnud 550 peale. Toiduallergiad testide alusel esialgu puuduvad. Kuna majas on koer ja kask enam ei õitse kahtlustame koera kööma allergiat.
Lugedes Teie ühte varasemat vastust siin, tekkis mul uus kahtlus. Lapsel on aegajalt ka süda paha, kaal on pigem tagasihoidlik. Teiste lastega võrreldes on ta kasvult väiksevõitu. Samas poiss sööb tihti ja natuke haaval, väites, et hakkab paha ja peab natuke puhkama. Kas võib olla, et tegemist on mõne parasiidiga? Millist testi perearstilt nõuda ja mida sealt otsida?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Koera ja kase suhtes ülitundlikkus võib avalduda aevastamisena, ninakinnisusena, eritisena ninast, silmade sügelusena, köhana, hingeldusena, aga ka nahalööbe ägenemisena.

Väsimuse põhjusena oleks põhjust teha uuringuid ka astma suhtes.

Kui on ülitundlikkus puude õietolmu suhtes, võib kujuneda ristallergia aed- ja puuviljade, pähklite suhtes.

Üldine IgE võib olla kõrge allergiast ja/või parasiidist. Üks ei välista teist ja seepärast oleks soovitus määrata Ascarise IgE (P1) test.

Heade soovidega.,
Kjulge