Lapsel karedad laigud ja punased karedad põsed 18.02.14 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Laps on 1,2 aastat vana ning see mure on juba pikemat aega, tegelikult võiks öelda, et peaaegu sünnist. Mure siis selline, et pojal on karedad laigud kehal ja põsed on punased ka karedad. Samuti on silmaalused punetavad ja kuivad. Kui laps väiksem oli, siis olid kardad laigud vaid kätel ja kintsudel. Neid ei ole palju. Mõnes üksikus kohas. Vahepeal mõni laik suurem. Üldiselt on need kuskil hernetera suurused. Vanemaks saades umbes 10 elukuust ka põsed karedaks läinud. Mõnikord läheb paremaks, läheb täiesti ilusaks nahk, teinekord jälle põsed suurelt punased ja karedad. Silmaalused ka kuivad ja karedad. Mõnda aega tagasi olid põsed ilusad. Hetkel siis punased karedad põsed, kuivad punetavad silmaalused, üksikud karedad punased laigud kätel, jalgadel, kõhul, kaelal. Sööme täiesti tavapäraseid asju, ei ole midagi uut menüüsse sisaldunud. Alates aastaseks saamisest joome poe 3,5% piima. Sellest ei saaks see olla, sest väiksemana olid samuti laigud. Olen andnud mõnikord Zyrtec tilkasid kui nägu väga hulluks läheb. Põskedele pannud Bebanthen kreemi. Üksikuid karedaid laike olen määrinud Sibicort kreemiga, olen pannud seda peale vanni õhtul.
Olen nüüd guugeldanud ka erinevatel internetilehtedel ja foorumites ning sealt lugesin, et keegi on täheldanud, et samasuguseid sümptomeid on põhjustanud D-vitamiin. On see võimalik, et D-vitamiin võiks põhjustada seda? Olen andnud erinevate firmade omasid: Apovit, Gefilus (koos piimahappebakteritega) jms. Foorumi jutupõhjal oli lahenduseks kalamaksaõli, jäetu ära D-vitamiin ning anti seda ja peale seda olevat nahk ilusaks läinud. Kas 1,2 aastasele võib anda kalamaksaõli ja ära jätta D-vitamiini?

Jään Teie vastust ootama!

Tänud :)

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Kirjelduse järgi on tegemist atoopilise dermatiidiga, mille puhul on oluline naha kreemitamine, vajadusel ka hormoonkreemidega ja seda te teete. Kui Zyrtec kasutamine vähendab sügelust, võib kahtlustada ka toiduallergiat. NB! Kõigil atoopilise dermatiidiga lastel ei ole toiduallergiat, seda on vaid kolmandikul. Arvan, et allergoloogi juurde oleks põhjust minna, sest lisaks piimale on hoopiski sagedamini ülitundlikkust muna suhtres. D-vitamiin iseenesest allergiat ei põhjusta, küll aga võib nahalöövet ägestada pähkliõli, millesse on pandud D-vitamiin. Õlis on vähesel määral ka allergeenset valku ja tundlikul lapsel võib see nahalöövet ägestada. Tsitrustega maitsestaud kalamaksaõli on ka üks võimalik löövete tekitaja. Minu soovitus on anda pähkliõlita D-vitamiini.
Heade soovidega, Kjulge