Täiskasvanud peavad ise hoolitsema teetanuse vastase kaitse uuendamise eest

Täiskasvanud peavad ise hoolitsema teetanuse vastase kaitse uuendamise eest

Vastu kevadet tuleks täiskasvanutel tõsiselt mõelda teetanuse vastase kaitse uuendamisele, meenutab Terviseamet.

Eelmisel aastal haigestus Eestis kangestuskramptõppe kaks inimest.

Terviseameti epidemioloogianõuniku Kuulo Kutsari sõnul tuleb haigustekitaja eoste organismi sattumisega alati arvestada, kui inimene on vigastanud nahka—olgu need marrastused, pinnud nahas või loomahammustused, rääkimata lõike-, torke-ja rebimishaavadest.

„Meil haigestuvad täiskasvanud ja eeskätt vanemaealised inimesed, sest just nemad on teadmatusest või hoolimatusest teetanuse vastu vaktsineerimata ja seetõttu ka immuunkaitseta,“ selgitas Kutsar.

Lapsed ei ole haigestunud, sest neid vaktsineeritakse korrapäraselt immuniseerimiskava alusel. Viimase annuse teetanuse vastast vaktsiini manustatakse 15-16 aasta vanustele noortele.

Kuna pärast vaktsineerimist kujunev teetanuse vastane immuunsus püsib kuni kümme aastat, siis näeb immuniseerimiskava ette, et ka täiskasvanuid tuleb alates 25. eluaastast ja edasi iga kümne aasta möödumisel teetanuse vastu vaktsineerida. Seda tehakse perearsti juures tasuta.

Eestis vaktsineerib end selle tõve vastu aastas teadlikult 9000-11000 täiskasvanut. Üldse vaktsineeritakse aastas keskmiselt 27 000 täiskasvanut, kuid enamikku neist vaktsineeritakse haiglates  traumapunktides  juba saadud vigastuste või haavade tõttu.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

2 kommentaari

Anne
21.05.13 23:29
Kuidas kommeneerite seda artiklit?

http://www.telegram.ee/toit-ja-tervis/on-leitud-et-osa-vaktsiine-pohjustab-autoimmuunhaigust#.UZvYFrX0GRY
-343
   
+282
Piret
19.05.13 01:43
Mis põhimõttel toimib vaktsiin nö tagantjärele? Ehk kui on kahtlustus, et nakatumine on toimunud ja pärast seda süstitakse vaktsiini, siis mismoodi see vaktsiin aitab seda nakatumist ära hoida?
-319
   
+293

Lisa kommentaar

Saada