Immuniseerimine Autor: Marje Oona
Immuniseerimine on nakkushaiguste ennetamise viis. Selle all mõistetakse üldjuhul nakkushaiguste ärahoidmist vaktsiini manustamise teel ehk vaktsineerimist. Teatud juhtudel toimub nakkushaiguse ennetamine ka antikehade ehk immunoglobuliinide manustamise teel. Seda nimetatakse passiivseks immuniseerimiseks ning saadav immuunsus ehk nakkuskindlus on lühiajaline.
Vaktsineerimine tänapäevases tähenduses sai alguse rohkem kui 200 aastat tagasi, kui inglise arst Edward Jenner 1796. aastal pookis inimestele veiserõugeid ning avastas selle tagajärjel tekkiva immuunsuse inimese rõugete suhtes. Rõuged, mis 18. sajandil tapsid iga seitsmenda lapse Venemaal ning iga kümnenda lapse Rootsis ja Prantsusmaal, juuriti ülemaailmse rõugevastase immuniseerimisprogrammi abil täielikult välja – alates 1978. aastast ei ole maailmas esinenud mitte ühtegi rõugejuhtu. Eestis pole pärast 1937. aastat keegi rõugeisse haigestunud. Tänu vaktsineerimisele on kadumas ka lastehalvatus ehk poliomüeliit. Vaktsineerimine on tõhus ning ohutu viis ära hoida raskeid haigusi. Parem on haiguse teket ennetada kui haigust ja selle tüsistusi ravida, seda enam, et paljudel vaktsiini abil välditavatel nakkushaigustel puudub tõhus ravi.
Vaktsineerimine annab kindla kaitse nakkushaiguste vastu: lapseeas tehtud B-viirushepatiidi vaktsiini tõhusus on 95–100%, leetrite, punetiste ja mumpsivaktsiini tõhusus ligikaudu 95% ning difteeriavaktsiini tõhusus 97–98%. Mõnevõrra madalama efektiivsusega on läkaköha- ja tuberkuloosivaktsiin. Läkaköhavaktsiini tõhusus haiguse ärahoidmisel on ligikaudu 80–85%, ent isegi kui vaktsineeritud laps läkaköhasse haigestub, põeb ta haigust kergemal kujul.
Vaktsineerimine ei kaitse mitte ainult seda inimest, kellele vaktsiini on manustatud, vaid toob palju laiemat kasu. Kui valdav osa inimestest on nakkushaiguse suhtes immuunsed, siis see ei saagi levida, sest haigustekitaja ei leia vastuvõtlikku inimorganismi, keda nakatada. Nii kaitseb ühe inimese vaktsineerimine ka kõiki teisi ning tõkestab haiguste levikut.
Vaktsineerimisele on väga vähe vastunäidustusi. Vaktsiini manustamine on vastunäidustatud, kui sellele vaktsiinile või tema koostisosadele on tekkinud anafülaktilist tüüpi ülitundlikkus. Munaallergia ei ole leetrite, punetiste ja mumpsivaktsiinile vastunäidustuseks. Raseduse ajal ja immuunpuudulikkuse korral on vastunäidustatud elusvaktsiinid.
Kui lapsel on palavik või kui ta on raskesti haige, lükatakse vaktsineerimine edasi kuni lapse paranemiseni. Kergekujuline haigus (nt nohu) pole vaktsineerimisel takistuseks.
Vaktsineerimisel võib ilmneda kõrvaltoimeid: vaktsineeritul tõuseb palavik, süstekoht on valus, punetav ja turses. Palaviku langetamiseks ning süstekoha valu leevendamiseks sobib paratsetamool, turses ja punetavale süstekohale võib panna jaheda kompressi. Teiste kõrvaltoimete tõenäosus on väike: tuberkuloosivaktsiin võib ühel juhul 1000 kuni 10 000 vaktsineerimise kohta põhjustada kaenlaaluste lümfisõlmede suurenemist ja lümfisõlmepõletikku, mumpsivaktsiin aga ühel vaktsineeritul sajast mõne nädala möödudes turset kaela piirkonnas. Väga harva tekivad palavikukrambid, laialdane turse jäseme piirkonnas, vereliistakute vähesus jt lühiajalised kõrvaltoimed. Immuniseerimisega seotud anafülaktilise reaktsiooni või püsivate jääknähtude risk on üliväike, suurusjärgus üks juhtum miljoni kohta.
Anafülaktilise reaktsiooni korral on vajalik kiire esmaabi, seetõttu soovitatakse pärast vaktsiinisüsti saamist viibida vähemalt 15 minutit tervishoiuasutuses. Kõikidest vaktsineerimisjärgsetest kõrvalnähtudest tuleks teavitada perearsti, et need nähud korrektselt registreerida ja välja ravida.
Vaktsineerimisest saadavat kasu võidakse vahel alahinnata ning sellega seonduvaid riske ülehinnata, sest nakkushaiguste tegelik ohtlikkus on hakanud ununema. Vaktsiinid kaitsevad ainult kindlate nakkushaiguste eest ega mõjuta haigestumist teistesse haigustesse. Vaktsineerimise aeg võib juhuslikult kokku langeda mõne muu haiguse või tervisehäda tekkega, kuid see ei tähenda põhjuslikku seost nende vahel ega anna alust vaktsineerimise ohutuses kahelda. On tähtis teada, et kõikide vaktsiinidega on korraldatud palju teadusuuringuid ning ei ole leitud, et vaktsineerimised põhjustaksid püsivaid ajukahjustusi, autismi, suhkurtõbe, imikute äkksurma, astmat või muid haigusi ning vaevusi. Üks levinumaid väärarvamusi on, et vaktsiinide manustamine nõrgestab immuunsüsteemi. Tegelikult tugevdab vaktsineerimine immuunsust, seda siiski nende nakkushaiguste osas, mille vastu on vaktsineeritud. Vaktsineerimine ei muuda inimest teistele nakkushaigustele vastuvõtlikumaks, vaktsineeritud ei põe mittevaktsineeritutega võrreldes sagedamini ei külmetus- ega muid haigusi. Samas on maailmas teada juhtumeid, kui hirmud ja vääruskumused on põhjustanud küllalt laialdast vaktsineerimisest keeldumist, mis omakorda on soodustanud nakkushaiguste puhangute taasteket (nt läkaköhapuhangud
1970.–80. aastatel Suurbritannias, Rootsis ja Jaapanis ning leetritepuhangud 21. sajandi algul Iirimaal ja Suurbritannias). Vaktsineerimiste tähtsust nakkushaiguste kiire leviku tõkestamisel illustreerib veenvalt Hollandi näide. Hollandis keelduvad ühe religioosse kogukonna liikmed vaktsineerimistest, mistõttu selles kogukonnas esineb regulaarselt massilist haigestumist leetritesse ja punetistesse, mis on põhjustanud surmajuhtumeid ning arenguhäiretega laste sünde. Et Hollandis on enamik elanikkonnast vaktsineeritud, pole need haigused seal laiemalt levinud. Küll aga on haiguspuhangud levinud kiiresti sama religioosse kogukonna liikmete hulka Kanadas.
Vt ka anafülaksia, immuniseerimiskava, vaktsiin.
Seotud teemad
Nõuanded sel teemal
Mädapaised/punnid lapsel
Tere.
Lapsel (5a.) tekkis kuu alguses põlvele suur mädapunn/paise. Sain selle kodus ravitud Braunovidoni ja igapäevase hooldusega ja mäda väljutamisega umbes nädalaga. Nädal hiljem tekkis sarnane ...
Vastas dr Kaja Julge
Tere,
Sageli on selliste mädalöövete põhjuseks putukahammustuse kratsimine ja infektsiooni lisandumine.
Kirjast põhjust ei selgu ja ilmselt ongi seda raske kindlaks teha.
Mädapunne ...
Lapsel raud
Tere.
1,7aastasel sai vereproov tehtud veeniverest ja hb oli 115 ja ferritiin 7,8.
Lapsel on viimasel kuul rohkem väsinud olnud ja maganud.
Kas need on liiga madalad näitajad ja peaks ...
Vastas dr Kaja Julge
Tere, kui perearst ise ühendust ei võta, võite ise seda teha. Oleks hea täpsustada, kas on olnud põdemisi, kuidas on unereziim, toitumine ja välistada vitamiinipuudus.
Heade soovidega, kjulge
alveokokk-paeluss (Echinococcus multilocularis)
Mul on küsimus rebaste poolt levitatava ohtliku alveokokk-paeluss (Echinococcus multilocularis) kohta. Nimelt külastasime perega nädalavahetusel suvila lähedal karjääri, mis on populaarne ujumiskoht. Seekord ...
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Tõenäosus on väga väike, et nii võib saada mõne parasiidi. Aga mõistan muret, aitab Teie perearst koostöös nakkushaiguste arstiga, põhjendatud uuringud ja käsitlus.
Head tervist ...
Punased rüngad käel ja jalal
Leidsin 2 punast rõngast oma käelt ja jalalt(lisatud pilt)
Nahk äärest ketendab. Kas võib olla tegemist mingisugise viirusega?
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Leid on omane naha seenhaigusele. Ravi määrab arst, retseptiga. Soovitan oma perearsti konsultatsiooni.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi
Igemel valulikud täpid/haavandid
Tere, 3 või 4 päeva tagasi hakkas mul ige tagant valutama. Algul kaameraga suhu ei taibanud vaadata, eile sai natukene alkoholi pruugitud ning täna süües oli jube päris valus. Kui peeglist suhu vaatasin ...
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Pilti ei näe. Kirjeldus omane aftossele stomatiidile. Käsimüügiravim paikselt, nt Kamistad Gel vms, 3-4 päeva vastavalt apteekri juhistele. Kui probleem püsib, siis perearsti konsultatsioon. ...
Veri kakas
Tere
Laps 4 kuune , juba kaks kuud on märgata lapsel kakas verd. Võeti kaka proov ning näitas peitverd roojas ning samuti kalprotektiin üle normi (271,1) Tehtud oli ka veretest lehmapiima ...
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Tänan mõtlemapaneva kirja eest. Kahtlustan, et see on rotaviiruse vaktsiinist, väga harva võib selline kõrvaltoime tekkida, olen seda mõnel väikesel patsiendil kogenud. Kolmandat vaktsiini ...
Punased pisikesed täpid
Tere Nv tennist mängides kukkusin põlve katki nüüd sinna tekkinud punased täpid v vistrikud mis see põhjus võib olla ja mis need on
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere!
Kindlalt midagi oletada ei saa. Palun pöörduge oma perearsti vastuvõtule.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi
Neelus põletik
Tere. Palun, kas teie oskate öelda mulle. Mul on neelus imelikud laigud ja valged täpid. Ei valuta ega midagi. Arst ütles et mononukleoosist. Kas tõesti võib see sellest olla? Saadan teile pildi kaa!
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere!
Kurguleidu peab jälgima. Palun pöörduge oma perearsti vastuvõtule.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi
Rotaviiruse vaktsiin
Tere
Märkasin, et lapse kakas on täpikene punast verd. Tundub, et hakkas pihta peale rotaviiruse vaktsiini. Laps 3 kuune. Kas on vaja midagi teha? Kas see ei ole tõsine probleem?
Vastas dr Kaja Julge
Tere,
Esimese rooja veretäpi alusel ei saa veel öelda, kuidas asjad edasi arenevad. See võis olla rotavaktsiinist, kuid verekiud on roojas ka proktokoliidi korral ja see võib alata 3-4 kuu ...
Lööve nahal
Tere.
Tekkis selline lööve kätele ja ka jalgadele ning nüüd on vaikselt ka hakanud põlvede ligi tekkima. Sooviksin teada, et millega võiks tegu olla, ning mis võiks aidata?
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Palun pidage nõu perearstiga.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi
Vaata kõiki nõustamisi