Nakkushaiguste tõrje Autor: Ants Jõgiste
Nakkushaiguste tõrje on sihipärane tegevus, mille eesmärgiks on ära hoida inimeste haigestumist. Tõrje lähtub teaduslikult põhjendatud soovitustest, mida rakendatakse vastavalt sotsiaal-majanduslikele võimalustele.
Soolenakkushaiguste tõrjemeetmetest on esikohal nakkusallikast lähtuva ohu kõrvaldamine haige isoleerimise teel. Kindlasti hospitaliseeritakse koolerat, kõhutüüfust ja paratüüfust põdevad haiged. Teisi soolenakkusi põdevaid inimesi hospitaliseeritakse haiguse raske kulu korral, samuti siis, kui kodused põetusvõimalused ei taga nakkuse leviku tõkestamist. Nakkusohtlik on haige roe. Nakkusohtliku roojaga saastunud käed tuleb pesta ja seejärel kasutada desinfitseerivaid vahendeid. Väljaheide tuleb enne kanalisatsiooni juhtimist desinfitseerida. Nakatumise vältimiseks on vaja tagada toidu nakkusohutus, järgides selle valmistamisel ja säilitamisel kehtivaid nõudeid. Neid nõudeid on eriti tähtis täita toitlustusasutustes, koolisööklates, lasteaedades jm. Kauplustes tuleb kinni pidada toidukauba realiseerimistähtaegadest.
Piisknakkuste korral isoleeritakse haiged kodus. Kui haiguse kulg on raske (nt difteeria), haige hospitaliseeritakse. Nakkuse piisklevikut ei ole praktiliselt võimalik tõkestada. Nende haiguste efektiivseks tõrjemeetmeks on inimeste profülaktiline immuniseerimine (vaktsineerimine ja revaktsineerimine). Eestis immuniseeritakse regulaarselt lapsi ja noorukeid (vajaduse korral ka täiskasvanuid). Tänapäeval immuniseeritakse lapsi järgmiste piisknakkuste vastu: tuberkuloos, läkaköha, difteeria, leetrid, mumps ja punetised. Võimalik on vaktsineerida ka gripi vastu.
Verekaudsete ehk transmissiivsete nakkushaiguste tõrjes on põhiliseks abinõuks haigustekitajaid siirutavate putukate hävitamine või peletamine. Tähtis profülaktikaabinõu on täitõrje, millega on otstarbekas tegelda ka siis, kui nn täitüüfused ei levi. Täid levivad pahatihti kodutute inimeste seas. Nende lülijalgsete peletamiseks, kes ründavad inimest vahetult enne vere imemist (puugid, sääsed), on soovitatav piserdada riietele müügil olevaid keemilisi putukatõrjeaineid (repellente). Puukentsefaliidi vastu võib inimene lasta end vaktsineerida. Malaaria vältimiseks tuleb ohualal viibides lisaks sääsetõrjele kasutada ka medikamente (kemoprofülaktika).
Suguhaiguste ja nahaseenhaiguste (kontaktnakkused) vältimiseks on tähtis ravida haiget kui nakkusallikat. See eeldab haige pöördumist arsti poole. Samuti tuleb arukalt korraldada seksuaalelu ning kasutada kondoome.
Marutõve (samuti kontaktnakkus) vältimiseks on õige viia peremeheta koerad ja kassid varjupaikadesse, siis vähenevad ka võimalikud loomahammustused. Koera- ja kassiomanikud peaksid kaitsepookima oma hoolealuseid marutõve vastu. Kui loom on inimest hammustanud, tuleb kohe pöörduda arsti poole nakkusohus selguse saamiseks ning haigust ennetavaks raviks.
Eriti ohtlike nakkushaiguste katku, koolera ja kollapalaviku tõrje on sätestatud rahvusvahelise kokkuleppega ning seda korraldatakse riigiasutuste järelevalve all. Kohustuslik on vaktsineerida kollapalaviku ohualale siirduvaid inimesi ning väljastada neile sellekohane tõend. Kollapalavik (ingl yellow fever) ei ole meil esinev kollatõbi ehk hepatiit, vaid palavvöötmemaades piirkonniti sääskedega leviv eluohtlik viirusnakkus.
Nõuanded sel teemal
Sublinguar gland (?)
Tere, mul tekkis eile keele alla selline kahtlane asi ja ma proovisin googeldada. Sain vastuseks selle, et see on sublinguar gland. Mul täna hakkas ka kurk valutama.
Mis see olla võiks?

Vastas dr Kaja Julge
Tere,
Ainult sellest pildist ei piisa diagnoosi panekuks ja nõustamiseks.
Kjulge
Tagumiku vahe
Tere .
Milles võib olla probleem ?
Olen määrinud pragu sudokreemiga .
Vahel sügeleb vahel mitte .

Vastas dr Madis Veskimägi
Tere!
Aitäh, et kirjutasite. Sellised kaebused – sügelemine ja ebamugavustunne tuharate vahelisel alal ehk "tagumiku vaos" – on üsna levinud ja võivad olla seotud mitmete üsna lihtsate, aga ...
Lapse lööve
Sooviksin teada mis lapsel on. Kehal tekkis lööve nädal tagasi. Algul jalgadele siia sealt kadus nüüd on tussu juures kohutav ja edasi liikunud rindade juurde.
Kurk on mädane ja tohutult punane.

Vastas dr Kaja Julge
Tere,
Ainult pildi alusel on raske hinnata, kas haigusest või ravimist põhjustatud lööbega.
Kas tegemist on streptokokist põhjustatud tonsilliidiga/angiiniga või mononukleoosiga??
Loe edasi
Küsimus lima ja röga esinemise suhtes
Tere
Pikka aega on vaevanud sitke lima ja röga, mis hommikuti on pruunikat värvi, päeval valge. Röga kogus on väga suurenenud, eriti hommikul tekib lämbumistunne, kuna ei saa lima, rögaeritist ...

Vastas dr Madis Veskimägi
Tere ja aitäh väga sisuka kirjelduse eest!
Teie olukord on tõesti kompleksne ning väärib tähelepanelikku käsitlust. Analüüsin kaebust ja laborileide süstemaatiliselt:
🧪 Rögaanalüüs ...
B gripist taastumine
Tere. Põdesin eelmisel nädalal B grippi - oli kõva köha ja 38 palavik. Palavik oli 5 päeva, nüüdseks on enamvähem ka köha üle läinud.
Küll aga on tekkinud pärast palaviku kadumist meeletu iiveldus ...

Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Pärast B-gripi põdemist võib taastumine võtta aega, eriti kui haigus oli raske ja palavik kestis mitu päeva. Peale palavikku esinev iiveldus, nõrkus ja söögiisu puudumine võivad olla seotud ...
Nõrkus kaalu kadu sassis verepilt hiv +
Ma ei oska enam kusagilt abi leida
Mul on oma infektsionist lääne tallinna haiglas aga paistab et see on rohkem formaalsus

Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Teie kirjeldatud sümptomid – kaalulangus, nõrkus, jõuetus ja segased vereanalüüsid – viitavad sellele, et teie tervis vajab kiiret ja põhjalikku hindamist. Kuna teil on HIV ja varasem tugev ...
Lapsel tõusnud CRP ja pidev haigestumine
Tere!
Laps on juba üle kuu aja vahelduva eduga haige ning kõrges palavikus. Vahepeal on paar päeva terve ja siis jälle tõuseb palavik. Palavik hästi allub alandamisele. Eelmisel korral käisime arstil, ...

Vastas dr Kaja Julge
Tere,
Ilmselt korduvad infektsioonid lühikese aja jooksul. Kui esimene kord oli hingamisteede viirusinfektsioon, siis teisel korral ikkagi bakterist põhjustatud infektsioon. Kui uriini analüüs ...
CMV IgG QN on 117 kU/L.
Mida selline analüüsi vastus näitab? Arsti vastuvõtt alles 06.03.

Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
CMV IgG QN 117 kU/L tähendab, et teil on tsütomegaloviiruse (CMV) vastased IgG-antikehad veres. See viitab varasemale kokkupuutele viirusega ja näitab, et teil on immuunsus CMV vastu.
Loe edasi
C-hepatiit
Tere!
Õpin hetkel hambaraviassistendiks ning olen praktikal. Umbes paar päeva tagasi tuli kliinikusse patsient kellel oli c-hepatiit. Protseduuri läbiviimise ajal olin kõrval ning assisteerisin ...

Vastas dr Madis Veskimägi
Tere!
C-hepatiit levib peamiselt nakatunud vere kaudu, näiteks süstlanõelte jagamisel või vereülekandel. Hambaravikabinetis on teoreetiliselt võimalik nakkusohu allikas verepritsmete kaudu, ...
3-aastasel lapsel kehal punased täpid
Tere! Neljapäeva õhtul tekkisid näole punased punnid, eile kätele ja tänaseks on jalad punaseid punne/täppe täis. Mida teha, kuidas käituda? Lapsel palavikku pole.

Vastas dr Kaja Julge
Tere,
Ainult nende piltide alusel ei saa kuidagi öelda, millega tegemist ja seega ei saa ka ravisoovitusi anda.
Kjulge
Vaata kõiki nõustamisi