Enesetapu soov 24.05.23 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mõtted elust lahkuda algasid mitu kuud tagasi ja viimstel nädalatel on igapäevased. Depressioon algas aastaid tagasi ja olen proovinud erinevad ravimeid. Mitmed ei sobinud üldse, näit. Ketipiror, Elontril, Mirtasepin, mis tekitasid kohutavaid hallutsinatsioone, Flux - mõjust ei saanud aru. Viimase aasta olen võtnud Brintellixit, alguses 5 mg, viimased kuud 10 mg. Viimse ajani tundus, et see mõjus hästi.
Depr. põhjused on teada: olen kasvatanud-koolitanud sügava puudega ratastoolis last üksinda, samal ajal teinud vaimselt pingelist tööd, hooldasin aastaid ka oma ema, kes nüüdseks küll lahkunud. Pool aastat tagasi leidis poeg (40 aastane) naise ja see on väga tore. Nendega suhtlemist eriti pole ja lapselapsi ka ei tule (naise kindel otsus). Nii, et täielik üksindus, apaatia oma elu suhtes, sõpru ja sugulasi oli, kuid ise olen nendest eemaldunud ja isegai väldin, valetan põhjusi, miks ei saa kohtuda, jne. Viimase nädala olengi veetnud peamiselt voodis ja vahtinud lakke, magan unerohuga.
Jaanuaris käisin psühhiaatria kliinikus, et saada valvearstile, kuid öeldi, et nüüd ilma saatekirjata ei saa. Perearstikeskusest pole seda saanud ja siin ma siin nüüd olen. Kodulehel need asutused kirjutavad, et keegi abita ei jää, aga mul küll praegu tunne, et reaalsus midagi muud. Ning minu mõtted sellest kõigest loobuda aina võimenduvad.
Küsimus Teile viimase õlekõrrena, kas praeguse raviskeemi muutmine võiks aidata, näiteks Brintellixile midagi lisaks proovida. Lugesin ise netist ravimite infolehti, et mingitki infot saada. Enamus on toimega serotoniinile. Kas oleks mingeid tablette, mis mõjuks dopamiinile, mis aitaks mind liikuma saada? Leidsin info, et see on saadaval ainult süstidena, kuidas neid saada?
Või on Teil mingi muu nõuanne!?
Ette tänades!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Olete väga tubli olnud ja aidanud-kasvatanud, pakkunud-toitnud nii et igapäevaleib laual on ja vaimutoit pidevalt käeulatuses. Teid on vajatud ja vajatakse ka praegu.
Ka aitaja vajab puhkust, puhkehetki. Millegipärast arvatakse, et Aitaja on igiliikur ja puhkust-taastumist ei vajagi.
Julgust puhata ning seda julgust siis ka kasutada.
Ravimid: raviannusega "mängida", leida sobilik raviannus.
Liikuma saada...! Eks seda tulebki alustada kehalisest liikumisest, kehalistest lõõgastushetketest.
Pihtimine, kirjalikult, endale - süstematiseerib mõtlemist, aitab tegevusi suunata.
Fluanxol on toniseeriva toimega AD, proovige.
Idamaade targad ennemuiste õpetasid, et Ilmaruumis on mateeria, Ilmaruumis on Vaimsust ja Ilmaruumis on Ananda e Õndsus ja Õnn. Jätkub kõigile, jätkub ka Teile.
Esivanemad said hakkama, saate ka Teie.
Õndsust ja Õnne soovides,
Jüri O.-M. Ennet