Motivatsiooni/tahtejõu puudus 22.03.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Selle aasta alguses läksin vabatahtlikult ise psühholoogi juurde, sest ma tundsin, et ma ei suuda ennast tagant lükata ja õppimistega tegeleda. Aasta alguses kooli tulles kuulasin sõbra juttu, et ülikoolis on kerge ja et peaasi on see, et eksamid saab tehtud ja nii hakkasingi paljudest tundidest puuduma. Nüüd on see muutunud juba harjumuseks ning enam ei tunne isegi süümepiinu. Kuid pidevalt ma mõtlen, et ma ikka väga tahaks õppida, et tulevik oleks helgem. Kohe pärast esimest korda saatis psühholoogi mind psühhiaatri juurde, kes kirjutas välja Sertralin Actavise. Seda ka sellepärast, kuna mul on sotsiaalne ärevushäire ning ma ei julge inimestega kokku puutuda, sest ma kardan, et nad hindavad iga mu liigutust ja sõnu. Klassi ees ma ei julge absoluutselt üldse esineda. Kõik selle motivatsiooni puudumise asi ei ole tingitud ainult sellest. Üks põhjus, miks hakkasin käima psühholoogi juures oli see, et sain teada, et kunagi oli isa ema peal vägivalda kasutanud ja see oli mulle suureks šokiks, aga nüüd on juba perega räägitud ning kõik on korras. Teiseks on kahe aasta tagune kõige pikem ja esimene seksuaalsuhe, millel ei olnud õiget lõpetust ning kunagine "sõber" hüppas kohe tolle tüdrukuga voodisse, mis oli mulle veel suuremaks šokiks, pärast mida tuli rida sekeldusi, mis tekitasid palju hingepiinu. See tüdruk on mul siiamaani mõttes ning tihti alkoholi tarvitades helistan talle. Tahaks temast üle saada või õiget lõpetust, olen üritanud temaga rääkida, kuid mitte mingit lõppu sellele ei näi. Ma tahaks väga luua suhet, kuid ma kardan väga ette tulevaid probleeme ning samas ma olen endale öelnudki, et ma isegi ei viitsi sebida. Aga võibolla polegi selleks mul vaja kedagi, et ennast motiveerida. Äkki aitab miski muu või peaksin hakkama uuesti psühhiaatri juures käima? Lisaks on mul veel magamisega probleemid, mis hakkasid pärast seda kui lahku läksin. Suudan ainult magada siis, kui olen väga kaua üleval olnud või siis kui olen alkohol tarvitanud. See oleks kõik.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

vt. Peeter Tarvel: "Ignatius Loyola: jesuiitide ordu asutaja". Mees otsustas saada pühakuks ja ka sai. Suutis tema oma eesmärgile jõuda, suudad ka sina oma eesmärgini minna.
Eesmärk peab aga olemas olema. Kui eesmärgid paigas, siis tulevad ka kõik muud oskused, tuleb ka suhtlemisoskus ja suhtlemisjulgus.
Eesmärke aitab leida "Väljavalitu" Tervisemaja ptk. lugemine ja nendel teemadel mõtisklemine.
Suhtlemine tuleb suheldes - seda tean omast kogemusest.
Alkoholile ei. Tervislikud eluviisid. Unesoovitused (vt. varasemaid, otsinguga).
Tegudele, elu kulgeb oleviku tegudes!
Jüri O.-M. Ennet