depressiivne elukaaslane 26.10.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
Mul on väike laps ja depressiivne elukaaslane. Mees on intelligentne, avameelne, meie suhe armastav ja soe. Minu jaoks on küsimus selles, kuidas reageerida mehe depressioonile. See käib faasidena, positiivsetes faasides on ta nagu iga teine endaga hästi toime tulev inimene. Negatiivsetes faasides aga ilmuvad hirmud, enesesüüdistused, inimestekartus (faasi algamiseks pole mingit nähtavat põhjust). Ta leiab, et minu toetavast suhtumisest on palju abi ja tema positiivsed faasid on meie suhte algusega (st 3 aasta jooksul) võrreldes tõepoolest pikenenud. Aga mul tekib ikkagi küsimus, kui palju mina tohin üldse tema ellu sekkuda. Tunnen, et olen juba loomult selline "mõistev halastajaõde", kes vahel aitamisega ehk üle pakub. Olen iseenesest väga positiivne inimene, aga ometi ei ole see päris hea tunne olla alatasa valmis elukaaslasega tema äkitselt ilmuvaid probleeme lahkama. Ent samuti ei tunneks ma end hästi lihtsalt mainides, et eks katsu ise oma halvast tujust üle saada. Oskate äkki mõned näpunäited anda? Ette tänades Marit.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Abikaasa peaks oma hinge-elu probleemidega jutule tulema.
Teile aga soovitused.
- Aitamine-abistamine-toetamine ei saa ja ei tohi kunagi "tükitöö" olla. Kõik abistamine peab südamest ja vabal tahtel tulema.
- "Vägistada" abistamisega ei tohi.
- Kiita võite ja peaksite Teda ikkagi.
- Sport ja kehaline aktiivsus rahustab, annab rõõmu-energiat.
- Isainstinkt ja Lapsega tegelemine peaksid olema eriti head rõõmu allikad.
Rõõmu-murependel on meie kõigiga kaasa, aga pendelamised peavad ju teatud raamidesse jääma.
Tohtri juurde pihile.
Jüri O.-M. Ennet