Eesti ja depressioon 23.05.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kirjutan lühikest uurimustööd depressioonist ja sooviksin Teilt paluda väikest kommentaari, mis on eestlaste hulgas suurimad depressiooni põhjustajad ja kui suurt hulka meie inimestest see kole haigus kimbutab?

Ette tänades,
Kadri

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Iga inimene on omaette unikaalne ja ainulaadne e eelsoodumus depressiooniks on inimestel erinev.
2) Iga inimene elab keskkonnas ja see keskkond mõjutab nii meeleolu plusse kui ka miinuseid.
3) Inimese suhtumine endasse ja keskkonda. Seega inimene, keskkond ja nende omavaheline suhe: kui antud inimese jaoks ebakõla, siis ka depressiivsuse teke.
Depressioon on lai mõiste:
depressiivne episood (erinevate raskusastmetega), korduv depressioon (erinevate raskusastmetega), depressioon koos kaasnevate psüühiliste häiretega, bipolaarse häire depressioonifaasid.
Nüüd siis need suurimad põhjused?
Need on:
a) sotsiaalsed põhjused (majanduslik olukord, töökoht ja palgatingimused, suured laenud, elamistingimused...õiglusetus ühiskonnas, mis ka mindpuudutab);
b) eraelulised probleemid (tervis, lähedased, elusihid, võimalused arenguks jne).
Elanikegruppe palju ja seega ka depressioonide põhjuseid suuresti erinevaid (maaelanikud, linnaelanikud, väljarändajad, kooliõpilased, pensionärid jne).
Eestirahvas on depressiivne, seda häiret on palju.
Kus ühiskonnas ebaõiglus, seal ka kannatajail depressioon, kus vaesus, seal ka depressioon, kus tõsisemad haigused, seal ka depressioon.
Kirjandust palju, otsi internetist ja raamatukogust!
Head lugemist ja mõtisklemist,
Jüri O.-M. Ennet