narkootikumid 15.10.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

tere.
olen murelik 2 teismelise poja ema.
3 aastat tagasi elasime oma peres üle lahutuse.poegade isa abiellus uuesti ja tal on uue abikaasaga 3 aastane tütar.
kuna mul üksi pogadega oli raske siis otsustasime, et noorem poeg elab paar aastat isaga ja mina vanema pojaga.
nüüd paar kuud tagasi kolis noorem(13aasane) poeg neie juurde tagasi. isa juures oli tema õppimine ja käitumine parem kui minu juures. see teeb mind aga väga murelikuks, sest tahaks ju näha ikka korraliku poega peres. see on aga asja algus. noorema poja kolimisega meie juurde muutus ka vanema (17.5aastase) poja käitumine. kui eelmisel aastal vanem poeg tahtis kooli pooleli jätta ja jäigi viimased nädalad koolist koju siis sellest sügisest kõik muutus. kolisime vanast kohast kaugele ja vahetasime kodu ja kooli.
igal hommikul on poiss krapsti püsti, peale kooli 3-4 tundi kodutööd ja hinded on siiani 5+. peale kooli käib ta ka 2x nädalas tööl 6 tundi.
murelikuks aga teeb see, et paaril hommikul tõustes on olnud ta voodi märg. sellega hakkab tal närviline päev ja ta ei lase endaga midagi rääkida. alkohooli minu teda peale paari korra ta kasutanud ei ole, kuid sellest suitsetab 2x päevas marihuuanat. kohe peale koolist tulles ja enne magamaminekut.
oleme sellest tõsiselt rääkinud temaga (kui oli veel võimalus rääkida temaga). ta ütleb, et teeb seda igavusest ja see külge ei jää ja suudab sellega koheselt lõpu teha kui vaja. kas see ikka on tõesti nii ja kuidas see mõjub ta nooremale vennale?mis peaksin mina antud olukorras tegema ja ette võtma?
millest tuleb see märg voodi ja kuidas poega aidata?olin suures rõõmus kui ta kooli läks ja hinded nii kõrgele sai ja nüüd kohe uued mured?
kahjuks poiste isa käest abi pole loota ja pean ise poegade kasvatusega hakkama saama.mina arvan, et pean alustama marihuuanst, kuid kuidas, millise nipiga?kas oskate teie midagi soovitada.
ka mure noorema poja käitumise ja õppimise suhtes teeb murelikuks.
kuna elame väljaspool eestit siis kahjuks ei saa me teie visiitidele tulla. teid ettetänades murelik ema.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Probleemipundar parasjagu suur. Probleem tuleb lahendada ikkagi mitmekylgselt, kiht-kihilt:
a) Papsiga asjalik vestlus(ed), et mida konkreetselt psyhholoogiliselt, praktiliselt, materiaalselt saab Tema yhe vöi teise Poisi, mölemi poisi ja Teie tegemiste kergendamiseks teha. Poisid ju täpselt tema nägu ja tema tegu, tema "nokast" tulnud.
b) Närvipingetest (keskkonna vahetus, "ylerahvastatus", privaatsuse ja turva vähesus) möjutab nii öpiedukust ja ka tervist - sellest ka öine märgamine.
c) Psyhhiaater aitab nii närvipingete avaldumisi kui ka enureesi (märgamise) osas omapoolsete soovitustega. Märgamise osas häid rohte.
d) Kas vanema poisi töökoormus on talle jöukohane? Marihuaana tossutamine jätku kohe maha (jutt, et jätab/suudab, kui tahab on ainult tyhi lora.
Tegu on midagi väärt, ainult tegu!). Jobusid meil niigi piisavalt palju.
e) Yhiselt, koostöös (ka koos psyhhiaatriga) saate asjadele lahenduse. Öppige ja tehke pingete (stressi) maandamise harjutusi, psyhhoregulatsiooni ka.
Mina teen. Sobib mulle, sobib ka teile köigile.
Kannatlikkust, optimismi, tegutsemist, koostööd.
Tervitage ka Poiste isa sydamest minu poolt ja öelge, et ...
Mina olen juba sellises "nooruses", et käin ka mitmete "ennetähtaegselt lahkunud" kolleegide matustel. Nukrad syndmused. Eriti mötlemapanevalt valus oli siis, kui Yhe Lahkunu Lapsed peielauda ei tulnud, sest bioloogiline isa oli oma sotsiaalsed kohustused ja ISA-LAPSE-ARMASTUSE "unustanud". Nii meil need uut liiki "dementsused - SDI-d" tekivadki. (SDI - Sotsiaalselt Dementne Isa).
Tegutsege, veel on aega, vöimalusi.
Parimate soovidega,
Parimate soovide,
Jyri O.-M. Ennet