Kuidas rahustada maha haigeid närve kaasuva ravimiifoobiaga? 29.03.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kas vererõhk võib olla ka AINULT närvisüsteemist kõrge?
Olen tähele pannud, et pruugib mul närvi minna, siis kohe vererõhk kõrge.
Eile surfasin arvutis ja ehmatasin ühe asja peale.
natukese aja pärast tundsin ennast halvasti, mõõtsin vererõhku ja oli 180/120.
Katsusin siis rahuneda, istusin vaikselt, vaatasin telekat ja üritasin kõigest väest oma mõtteid mujale suunata.
Paari tunni pärast oli 140/90. nii nagu mul juba oma paarkümmend aastat.
Kas see on ka vererõhu HAIGUS, kui vererõhk ise tõuseb JA ISE LANGEB ilma tablette kasutamata?
Mida oleks õige ette võtta?
Pole nagu mõtet hakata vererõhu tablette võtma, samuti pidevalt rahusti peal ei saa olla.
Olen täheldanud, isegi öösiti, et pruugib näha halba und, mille peale siis ärkan, ja ongi vererõhk kõrge
Olengi sellise ebastabiilse närvikavaga eluaeg olnud, aga nüüd tundub, et hakkab juba tervise peale. Ma ei taha tablette võtta, ausalt öeldes on mul nende suhtes täielik foobia. Uskuge, aga ma ei ole praktiliselt mitte ainsatki ravimit kasutanud juba üle 20 aasta. Selle eest esimesed kümme eluaastat muud ei olnudki, kui süstid, tabletid, ravimid, protseduurid - mul olid väga nõrgad kopsud.
Ma tahan osata ennast ise aidata, käin psühholoogi konsultatsioonides juba aasta, olen mõningast abi saanud, aga tahan ka ise midagi veel ära teha ja osata. Rohtusid võtan ainult siis, kui tuleb kiirabi, nemad ei küsi, kas on foobia või mitte, peab võtma. Seda juhtub mõned korrad aastas, enamuses just närveerimise ja kõrge vererõhu tõttu. Südamearst ei leia südamel olevat sellist viga, et vererõhk oleks selle poolt tingitud.
Palun väga, kas saate mind aidata mõne hea nipiga?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psühhosomaatilised haigused on teaduslikult tuntud juba ülemöödunud sajandist. Psühhoanalüütikud möödunud sajandi alul, H. Selye adaptatsioonisündroomi-stressi uuringud enne II Ilmasõda, psühhofarmakonide tulek möödunud sajandi 50-datel jne. on teatud etapid sellel rajal. Psüühika mõju soomale (kehale, kehalistele funktsioonidele) on kindlalt olemas. Siit järeldus - tegeleda eelkõige oma psüühika stabiliseerimisega. Psühhoregulatsioon, alustada minu Palve-Meditatsiooni hajutusest. vt. varasemad soovitused.
Unustada ei saa ka kehalisi harjutusi. vt. otsinguga varasemad soovitused. Parim on jälgida minu Paarismaja: Haigemaja-Tervisemaja loogikat-soovitusi tervikuna. vt. "Väljavalitu" ptk. 6 - 14.
Vajadusel võimalik-vajalik ka psühhiaatri vastuvõtule - kaks pead on ikkagi kaks.
Mõnusat harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet