probleem närvidega 28.03.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
Mul on närvidega olnud ilmselt teismelise east probleemid. Siis veel nii tugevalt ei olnud, lihtsalt vahel oli õhupuudus. 12. klassi lõpus olid paanikahood ja sundmõtted, oma suurte pingutuste tulemusena suutsin neist võitu saada ja ennast rahulikuks sundida. Rohtusid ei võtnud. Nii palju kui mäletan, on mul unega ka koguaeg probleemid olnud, arvan et see mõjutab ka kindlasti närve. Praegu ikka muidugi mõtlen neid sundmõtteid aga paanikat see pole tekitanud, mõnikord küll päris värisema pannud. Viimasel ajal on aga imelik asi olnud, nimelt keset trenni hakkab nagu paanika hoog tulema, tunnen kuidas külm higi tuleb ja jalad lähevad raskeks, olen sundinud end jällegi rahulikuks ja külmavett näkku pannud vms. Ma ise arvan, et probleem seisneb selles, et saan vähe puhata, käin tööl ja koolis ja trennis. Mida ma peaksin tegema, mingeid tugevatoimelisi rahusteid ega midagi sellist ma ei taha. Kas unemati tilgad vms võiksid aidata?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Saate asjades õigesti aru - töö- ja puhkerežiim vajab korrastamist. Une arvelt ei tohi küll kunagi võtta. Une-Mati tilgad, rahustavad teed, soojad veeprotseduurid, kerged psühhoregulatiivsed harjutused, ümisemine jne. on kasuks (vt. varasemaid unealaseid soovitusi). Trenn ei tohi hilistel tundidel olla ja treeningkoormust võtaksin ka veidi maha.
Ja veel - töid-õpinguid võtke rohkem mänguliselt, rõõmsameelsemalt. Töö ei ole ju tabu, ei ole nagu põhja lastud "Estonia" laev, mida rootslased betoneerida tahavad ja meie riigiisad piisavalt veel uurida ei julge.
Esikohale ikkagi õige puhkus.
Otium reficit vires!
Ja puhkamist on vaja ka õppida, isegi rohkem, kui töötegemist või siis õppimist.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet