Rütmihäired ja LBBB 04.10.22 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere, olen palju lugenud Teie nõuandeid ja pean Teid üheks asjalikumaks arstiks, kes teeb oma tööd südamega, seetõttu mõtlesin, et ehk Teie võiksite mulle nõu anda kuigi ei ole kardioloog. Olen käinud kardioloogide juures ja on tehtud südame ultraheli, mille põhjal midagi muud ei leita kui see LBBB, orgaaniliselt oleks süda nagu terve, ühel varasemal ultrahelil oli üks kirje, et paremas kojas rõhk tõusnud 15% aga järgmisel ei olnud ka seda, muret teeb see et EF on 50, mis on südamepuudulikkuse näitaja nagu aru olen saanud. Rütmihäireid esineb hooti, vahel mõned päevad ja vahel pikemalt, on Vesid ja ööpäevasel oli ka üks supra, ravimeid ei ole varasemalt kirjutatud aga nüüd viimasel korral arst kirjutas betaloci, mille tagajärjel pulss langes 40-ne peale ja vererõhk ka alla 100, jätsin selle ära sest enesetunne oli väga kehva. Valu südames ei ole tundnud. Mõistatan kogu aeg, millest tekkis järsku see LBBB, sest 2008 teda veel ei olnud ja 2016 juba oli, ise ma ei tajunud midagi kuid oli tõesti üks emotsionaalne ehmatus, mil tundsin nagu südame seiskumist ja iiveldust ning õhupuudust, see möödus ja paar nädalat oli nagu hingata raskem. Olen muidu terve aktiivne inimene kuid sporti pole kunagi teinud, sest põdesin lapsena väga raskelt difteeriat ja minu jõudlus oli terve elu üldse väike, esimest korda oli südameprobleem samuti peale ehmatust noorena kui olin rase ning samuti tundsin südame seiskumist ja peale seda hakkas süda lööma triarütmiat, ja tegi seda regulaarselt mitme aasta vältel, aitasid sellest üle saada ATF süstid ja edasi ei tundnud ma vahelööke enne kui kuskil peale 50-nendat eluaastat. Minu soov nõu saada oleks selles, mida südamearstid ei ole viitsinud minuga jagada, kui palju ma võin oma südant koormata, trenni ma ei tee, aga töötan füüsiliselt neli tundi järjest ilma vaheaegadeta pulsiga umbes 100 ringis. Koormustaluvus on kehva sest mäkketõus või kiire kõnd viib pulsi 120-ni, rahuloleku pulss on 70 ringis ning vererõhu probleeme eriti ei ole. Kas sellised pulsid on normaalsed ja kuidas ma saaksin oma südant toetada ja palju võin teda koormata. Milline prognoos võib olla LBBB, kas pidevalt halvenev või saab ka ise midagi ära teha, et ikka olla aktiivne ja elus püsida. Tänan kui vastate.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Püüame otsida seda mis on hästi ja mõned soovitused.
1. Ei ole leitud rasket südamekahjustust.
2. EF 50 on ju päris hea. Paha on siis, kui see väärtus on 35 ja vähem.
3. Minul näiteks on RBBB ehk parema sääre osaline blokk ja ma ei ole üldse õnnetu.
4. Teie füüsiline töövõime on ju hea. Suurema koormusega liikumine, mäkketõus on kõigile Teie eas inimestele raske.
5. Küllap arst määras Betaloci selleks, et vähendada häirivaid vahelööke. Sellega kaasneb südame löögisageduse aeglustumine ja vererõhulangus. Üldiselt vahelöögid ei ole ohtlikud.
6. LBBB ga elatakse hästi, sest südame erutusjuhtesüsteemi teised harud teevad sama töö ära. See ei tähenda, et midagi peaks juhtuma.
7. Parajalt tempokas kõnd, 40-50 minutit üle päeva või 30 min iga päev on hädavajalik kõigile. Kui võimalik, kasutage pulsikella. Koormusaegne pulss võiks olla valemi järgi 180-vanus, Teil seega 110 x min.
8. Normaalne söök, u 500 g aedvilja, pihutäis pähkleid ja rosinaid päevas on vajalik kõigile.
9. Head suhted iseenda ja oma lähedastega !

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi