4 aastase poisi võimalik neeruhaigus? 16.01.22 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on 4 aastane poeg. 3 aastasena avastati ühe vereprooviga,et lapse kreatiniin oluliselt kõrgem normist. (72) Kordusanalüüs paar kuud hiljem oli normis. Veel ühes analüüsis oli kreatiniini väärtus ülemise piiri lähedal.

Laps ise on üsna tihti väsinud,isutu,üsna tihti ebamäärased kõhuvalud. Hemoglobiin on alati normi alumise piiri lähedal-napilt normi piires, olgugi et liha on üks lemmiktoite.
Beebieast peale on olnud ca 4 haigusepisoodi, kus lapsel on 3 päeva vaid kõrge palavik(temp kuni 39,5), muid sümptomeid ei ole olnud ( va suur väsimus).
Aegajalt on tihti pissimist ja nö törtsutamist,uriin siis ka terava lõhnaga.
Muidu laps on füüsiliselt aktiivne ja arenenud lihaskonnaga.

Perearst soovis vaadata neerufunktsiooni ning määras eGFR.Seda väärtust aga ei kasutada laste neerufunktsiooni hindamiseks. Mingusugust uut v asendusuuringut arst ei määranud.
Millised analüüsid siiski määrata,et saaks kindel olla,et lapsel ei ole arenemas kroonilist neeruhaigust? Lisan ,et uriiniproovi ei ole tehtud ka viimase aasta jooksul.Kui uriiniproov oleks vajalik siis milline(ka neid on erinevaid ja mitmeid)?
Kas tsüstatiin C proovi tasuks küsida?
Kas hemoglobiini väärtused on seotud ka kuidagi neerudega?
Kas neerupõletik võiks kulgeda kõrge palavikuga,kui muid haigusnähte peale lisanduva väsimuse ja isutus pole?
Milliseid juhtnööre annaksite veel lapse terviseseidundi jälgimisel?

Olen väga tänulik vastuse eest!
Üks veidi murelik ema

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Lapsel on tervisevaevused ja Teil on mure. Need 2 asjaolu on uuringute ja lapse seisundi täpsustamise aluseks. San soovitada koostööd oma perearstiga, esmaseid analüüse. Perearst saab korraldada nefroloogi e konsultatsiooni või suunata lapse lastearsti konsultatsiooniks.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi