MRSA 16.10.08 / Perearst

Külastaja küsib:

Minu lähedasel avastati MRSA bakteri kandlus. Ilmselt sai ta selle haiglas operatsioonil olles, mis oli poolteist kuud tagasi. Seega on ta elanud selle bakteriga vähemalt poolteist kuud /võib-olla kogu elu?/ Oleme pereliikmetega teda külastanud midagi kartmata. Nüüd see bakter avastati ja see on päris hirmutav. Peaaegu nagu HIV-paanika. Infektsionist soovitas temaga kokkupuutunud isikutel teha ka uuring, liiatigi on meie peres vastsündinu.
Minu küsimus : kelle poole pöörduda - perearst ütles, et tema seda proovi ei võta, erakorralise uuringu saatekirja ei anna, käskis pöörduda nakkuskabinetti, nakkuskabineti esimest aega pakutakse kahe nädala pärast (ka tasulist). Kas meie pere liikmed peavad seni skafandris kuskil kinnises ruumis elama, kuni keegi meilt proovi võtab? Peres Beebi ju? Samas, kui saan teada, et olen kandja, mis siis.... Mis ma selle teadmisega teen? Ühelt poolt öeldakse, et tervel inimesel ei juhtu midagi, aga kui ma ühel päeval juhtumisi haigestun..... , kuidas kindlustada, et ma ei levita seda teistele.....? Väga palju erinevat infot ja suhtumist olen kogenud sellega seoses. Nakkushaigustega tegelejad leiavad, et see ongi väga ohtlik, muud arstid, et mitte niiväga. Ühelt poolt väga, väga, väga ohtlik, teiselt poolt nagu väga ei huvitagi kedagi - seni kuni olete terved, on ju OK.
Küsin sellepärast üldhaiguste rubriigis, et nakkushaiguste rubriiki siin pole.

Murelik pereliige

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Üldiselt on nii, et MRSA kandlus puudutab reeglina patsienti kellel see on leitud, harva tema lähedastel. Saan soovitada infektsionisti vastuvõttu ja soovitusi. Igapäevaselt me kohtume tuhandete tõvestavate haigustekitajatega, enamus meid ei mõjuta, kuna lihtsalt meie immuunsus elimineerib need. Teinekord aga satuvad ebasoodsad tegurid samal ajal kokku ja probleem tekibki. Beebi võiks emmega olla kuskil "maapaos", st eemal MRSA kandjast. Seniks aga rahu.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi