ravimite koostoime 12.05.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Kas eakam inimene, kes tarvitab mitmeid erinevaid ravimeid, võib sattuda olukorda, kus ravimid hakkavad avaldama ebasoovitavaid koostoimeid? 78-aastane naispatsient tarbib vererõhu alandajat, südamerohtu, rütmihäirete ravimit, hormoonpreparaati, tugevatoimelist rahustit, unerohtu. Mida arvate?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tervist
Mulle tundub asi kahtlane: üldjuhul peaks olema vererõhurohi, südameravim ja rütmihäire preparaat üks ja sama medikament, vähemalt on võimalik valida 1 tablett millel on kõik need toimed olemas. Juba 3-4 ravimi koostoime on prognoosimatu, see sõltub annusest, inimese vanusest, maksa ja neerude seisundist, ainevahetustüübist jne jne. Soovitan raviarstiga koos vaadata raviskeem üle ja valida tema soovitusel 1-2 kõige enam näidustatud ravimit. Ka rahusti ja unerohu pikaaegne tarvitamine, so üle 2-3 nädala ei ole õige, see loob eeldused ravimsõltuvuse tekkeks.
Head tervist soovides Madis Veskimägi