COVID-19 vastu vaktsineerimine raseduse ajal 03.11.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 34a naine, rasedust hetkel 29+2. Üldiselt terve, kroonilised haigused puuduvad. Kehamassiindeks 43. Raseduse aegselt venoosse tromboosi risk(võtan alates 13-36 nädalani 150mg aspiriini). Samuti preeklampsia skriining näitas kõrget riski.
Kas pigem peaksin end vanktsineerima COVID-19 vastu? Kas on mingeid riske mulle või lapsele?
Olen rasedusega arvel Narvas, küsinud arvamust günekoloogilt, ämmaemandalt, perearstilt, pereõelt ning ühelt lastearstilt, kes kõik kui ühest suust ütlevad, et ei, ära end raseduse ajal vaktsineeri.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Olete kõrge KMI tõttu riskirase. Kõrgem kehamassiindeks annab teile ka kõrgema riski sattuda rasedana koroonasse haigestumise korral intensiivravile, mis võib ohtlik olla nii teile kui beebile. Kindlasti soovitan vaktsineerida, valikuna Moderna või Pfizeri vaktsiiniga. See maandab riske seoses koroonaga ja kaitseb beebit ka peale sündi.
Rasedate ja imetavate emade vaktsineerimine on soovitav Eesti Naistearstide Seltsi seisukohtade järgi, mille aluseks on Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) ja Euroopa Günekoloogia ja Sünnitusabi Organisatsiooni (EBCOG) soovitused.