Rasedus ja covidi vastu vaktsineerimine 21.07.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere minul selline küsimus et praegu möllab koroona igalpool, ja ma tahaks teada kas rasedad voivad üldse covid 19 vastu vaktsineerida voi teeb see halba pigem?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Pigem on soovitav ennast vaktsineerida. Praeguste soovituste järgi ei ole vaja raseduse suurust arvestada. Vaktsineerimine ei anna teile absoluutset kaitset, kuid vaktsineerituna haigestudes ei ole haigusnähud nii rasked ja tõenäosus haiglasse sattuda on minimaalne. Rase on viiruste suhtes vastuvõtlikum ja covidit võib põdeda oluliselt raskemini kui mitterase. Haigestumine koroonasse on oluliselt suuremate riskidega seotud kui võimalikud vaktsineerimise kõrvaltoimed. Vaktsiin lootel väärarenguid kindlasti ei põhjusta. Loode saab vaktsineerimise korral emalt antikehad ja on sünnijärgselt samuti teatud määral koroona eest kaitstud. Kindlasti on soovitav järgida kätepesu-hügieeni, vajadusel distantsihoidmise ja maskikandmise nõudeid vaatamata vaktsineerimisele.