Raseda Covid-i vastu vaktsineerimine AstraZenecaga 22.07.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Enne raseduse algust sain esimese AstraZeneca süsti. Teine süst pidi olema tehtud 17. juunil 2021. Sain rasedaks (IVF rasedus) ning ei julgenud I trimestril teist süsti teha.

Praegu on esimese süsti tegemisest möödas 4 kuud ning rasedus on 14+1 nädalat.

Kas oskate palun soovitada, kuidas nüüd käituda, et saada täiskaitset Covid-i kolmanda laine vastu? Kas võtta riski ja teha nüüd teine AZ süst ära? Siinjuures kardan tromboosi ja mõjut lootele (esimese süsti ajal oli palavik 37,8). Või oodata sügiseni, et alustada uut kuuri Pfizeri vaktsiiniga (kui lubatakse)?

Lugupidamisega

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Täiskaitset te vaktsineerimisega kahjuks ei saa, kuid koroonasse nakatumise korral on haigusnähud oluliselt kergemad ja haiglasse sattumise risk minimaalne. Võite profülaktika mõttes võtta igapäevaselt kardioaspiriini 150mg õhtuti, mis on nii preeklampsia kui trombiriksi ennetuseks. Soovitan teise süsti ära teha ja kui tõuseb palavik, siis võite vajadusel kasutada Paracetamoli kuni 1500mg päevas