Küsimused emakakaela vähieelse seisundi kohta 28.02.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Viimane PAP ja HPV test olid korrast ära - arst arvas, et CIN I ning tuvastati HPV 31. Suunati kolposkoopiasse, selle kirjeldus järgmine: "3 bioptaati läbimõõtudega vahemikus 4-5 mm: rohkelt endotservikaalseid näärmeid sisaldavad koetükid, mille pinnal valdavalt endotservikaalne silinderepiteel, väheselt ka metaplastilist lameepiteeli ja õhukest düsplastilist lameepiteeli, mille pindmises osas näha koilotsüüte (HPV) ning milles immuunhistokeemiline marker p16 on positiivne - HSIL (CIN II). Diagnoos - lamerakuline intraepiteliaalne lesioon, high grade HSIL, CIN II. Koilotsütaarne atüüpia, HPV."

1)Kas saan õigesti aru, et kolposkoopia käigus ei tuvastatud milline HPV tüüp on positiivne (internetis surfates leidsin, siis p16 tähistab, et on olemas kõrge riskiga HPV tüüp, aga mitte seda milline neist... võin muidugi eksida). Mu enda günekoloog aga märkis haigusloosse: "kolposkoopia vastus: HSIL,HPV 16,vajab emakakaela konisatsiooni." Kuna tean, et HPV 16 tüvi on põhiline emakakaelavähi tekitaja, siis seetõttu põhjustab günekoloogi vastus veidi peavalu. Kust siis see HPV 16 tüvi järsku tuli ning miks ei leitud kolposkoopias/miks günekoloog ei maini haigusloos algses HPV testis leitud HPV 31 tüve?

2)Mind ootab paari nädala pärast ees kuuajaline reis - günekoloog ütles selle kohta, et see on väga halb ning seejärel, et tegelikult hullu pole, et nii lühikese ajaga hullemaks ei lähe. Kus peitub tõde - kas peaksin reisi tühistama või pole see vajalik? Kui günekoloogilt küsisin, et kui pikad on operatsioonijärjekorrad ning ehk on võimalik aeg kinni panna ning pärast reisi opile minna (kuue nädala pärast on reis läbi, olen lugenud, et järjekorrad konisatsioonile võivadki olla kuskil kuu-kaks), kuid ei saanud temalt vastust. Lisaks ütles günekoloog, et peaksin enne oppi tema juurde konsultatsiooniks aja panema; kas peaksin seda tegema enne või pärast reisi?

3)Võtan beebipille (platseebopillid jätan vahele, veritsemist ei ole) - günekoloog ütles, et enne oppi oleks vaja võtta leht lõpuni (kuskil 15 tabletti alles), seejärel lõpetada pillide võtmine ja oodata esimese menstruatsioonini. Samas kuna ma pille üle kuue aasta võtnud ning mul oli menstruatsioon isegi enne pille üsna verevaene, siis olen aru saanud, et tsükli taastumine pärast pillide katkestamist võib võtta kuid. Kas pillide võtmise lõpetamine ning esimese menstruatsiooni ootamine on konisatsiooni jaoks oluline? Konisatsiooni ja pillide kohta on internetis vähe infot, aga ainuke, mis leidsin, on see, et arstid isegi soovitavad pillidel olemist pärast konisatsiooni, et verejooks oleks väiksem.

Mul on arstina väga hea günekoloog, kuna avastas kohe probleemi, tegeleb sellega ning saadab esimesest kohtumisest alates vajalikele uuringutele, küll aga ei ole tal aega ega viitsimist tegeleda selgitustöödega, mistõttu leiangi end siit lehelt küsimusi esitamast.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Teile on tehtud kolposkoopia emakakaela düsplaasia kahtlusel ja biopsia vastus on CIN 2. Biopsia on koeproov, mis võimaldab düsplaasia raskusastet määrata ja koeproovi histoloogilise uuringu täpsustamiseks kasutatakse tänapäeval lisauuringut: HPVst põhjustatud p16 ekspressiooni immunohistogeemilist hindamist. Biopsia uuring ei näita HPV tüüpi. Seega on diagnoosiks ja konisatsiooni näidustuseks mõõdukas düsplaasia (CIN2) ja HPV 31. Konisatsiooni soovitan planeerida enne suve, järjekorrad konisatsiooni teostamiseks päevastatsionaaris pole pikad. Pöörduge oma arsti poole peale reisi. Pillide võtmist pole kindlasti vaja katkestada! Konisatsiooni eelselt või peale seda vaktsineerige end HPV vastu (vaktsiin Gardasil 9).