Konisatsioon raseduse ajal 29.11.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Mul avastati 2011a sügisel raseduse ajal hpv viirus. Olen käinud koguaeg papteste tegemas, kõrgendatud risk on. Kolposkoopias 3 korda käinud, viimati 2022 september, mil proove ei võetud vaid saadeti emakakaela konisatsioonile. Kahjuks sinna minna ma ei saanud esialgu paanika, kõrge vererõhu ja muude hirmude tõttu. Täna olen umbes 6-7 nädalat rase (mul on juba 6 last). Üks günekoloog nõuab, et see asi vaja korda teha ja pole nõus rasedusega arvele võtma. Väidetavalt areneb mul muidu raseduse ajal emakakaela vähk. Mina olen aga seda meelt, et abort arendab läbi depressiooni vähki, aga rõõmus olles ja rasedus ei arenda vähki.
Kas sellist uuringut võib üldse raseduse ajal teha? Mul on eelnevalt 5 rasedust riskiga olnud. Praegu tunnen aga et rasedus kulgeb väga hästi ja soovin, et ei torgitaks mind.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Kui teil on sünnitamise plaan, siis konisatsiooni raseduse ajal vähieelse seisundi tõttu ei tehta.
Oluline on tasakaalustatud mikrofloora, mida saate toetada tupekaudsete probiootikumide kasutamisega. Emakakaela testi ja vajadusel ka kolposkoopiat koos biopsiatega võib korrata raseduse ajal. Kui emakakaelas on peale sünnitust muutused, mis vajavad siiski konisatsiooni, siis see protseduur tehakse mitte varem kui 2 kuud peale sünnitust.