vähieelne seisund 01.12.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Sai Teile (Kliinik.ee) juba kuu aega tagasi kirjutatud. Lühidalt eelmisest kirjast nii palju, et 1.5 aastat tagasi naistearsti juures kontrollis käijes arvati , et kõik ei ole korras, sai läbitud pikk teekond (Mustamäe polikliinik, Pelgulinna Naistenõuandla), mis lõppes täna 1.5 aastat hiljem Hiiu polikliinikus ja tulemuseks see , et on vähieelne seisund(selleks oli vaja läbida pooleteist aastane arstide vahet käimine???), ma ei olnud jõudnud veel ennast ilusti toolile sättida, kui dr. Kukk arvas, et asi paha(ei meeldinud talle vist veresooned, kui ma täpselt aru sain), võttis järjekordsed proovid ja käskis nädala pärast tagasi tulla( siis selgub palju emakat vaja eemaldada), mainis ta veel, et olevat vähieelne seisund.
Olen 33 aastane , ühe lapse sünnitanud naine ja minu küsimused on järgmised:
Kas vähieelsest seisundist on üldse võimalik paraneda?
Milline on statistika(kui seda muidugi on tehtud), et kahjustatud emaka eemaldamisel inimene paraneb?
Millised on minu võimalused veel rasestuda?
Kahjuks ma neile küsimustele täna arstilt vastuseid ei saanud.
Ette tänades
Sirje

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Sirje!
Onkoloogilises-günekoloogilises kontrollis peaks käima naistearstil 1-2 aasta järgi.
Alati uuritakse vähirakkude analüüsi emakakaela kanalist ja emaka kaelalt. Oluline on ultraheliuuring munasarjade seisundi kontrolliks ja rinnanäärmete uuring.
PAP aanalüüsi halvenedes või abnormsuse korral on võimalikud lisauuringud: HPV uuring, kolposkoopia, biopsia.
Kas Teil on tegemist positiivse HPV ehk onkoviirusega? Kas Teil on tegemist emakakaela düsplaasiaga?

Kuna muutused ei teki koheselt ning analüüside järgi on võimalik patsienti jälgida, siis konisatsiooni ehk tüki eemladamist emaka kaelalt ei teostata põhjuseta.
Vähieelse seisundi parandamiseks eemaldataksegi kahjustunud kude. Paranemine sõltub Teie organismist ja Teie immuunsusest, eriti kui on tegemist HPV- inimese papilloomiviiruse vähki põhjustavate tüvedega.
Rasestumine on PAP analüüside normaliseerumisel lubatud.
G.Litter
www.naistearst.ee
Lugege koduleheküljelt juurde naistele üle 40.