Kas on see varajase menopausi algus? 25.04.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen 42 a naine, kellel kaks poega 21 ja 13 aasta vanused. 13 märtsil pöördusin Mustamäe polikliinikusse tavapärasesse kontrolli. Kontrolli käigus ütles arst mulle, et talle ei meeldi mu emaka suurus ja et ta kutsub mind tagasi, et teha mulle ultraheliuuring. See tehtigi mulle 16.aprillil ja arst ütles mulle, et kõik on korras ja kohtume nüüd aasta pärast. Kuna see protseduur oli kiire, siis rääkisin ka arstile oma sümptomitest, mille käes vaevlen juba mitu aastat. Magan öösiti halvasti ehk mul on unehäired, olen küllaltki närviline, mul käivad ka vahepeal paanikahood ehk ärevushäired. Peale selle on mul vähemalt 7, või 10 päeva enne menstruatsiooni väga valusad rinnad, olen väga väsinud, tuju on paha ja üldse on enne päevi mu elukvaliteet väga langenud! Kui olin oma arstile selle jutu ära rääkinud, andis ta mulle brošüürid Klimadynon ja Menopace plus. Ta ütles, et need on looduslikud preparaadid ja et ma peaksin läbi tegema pikaajalise ravikuuri, vähemalt kolm kuni neli kuud. Kodus lugesin need brošüürid läbi ja sain teada, et need aitavad naisi menopausi ajal ja pärast seda. Tahangi nüüd Teie käest küsida, kas mulle ikka sobivad need preparaadid? Peale selle olen ma oma ärevushäiretega ja paanikahoogudega pöördund ka psühhiaatria poole ja mul on peal ravi Citalopram 10 mg ja Xanax 0,5 mg. Palukski nüüd Teilt selgust, mis diagnoos mul õieti on? Kas tõesti algab mul varajane menopaus ja kas hakata võtma neid preparaate, mida soovitas mu naistearst, või on mu probleem psühholoogiline ja jätkata ravi, mida määras mu psühhiaater? Või võib neid rohtusid võtta kõiki koos? Suured tänud Teile ja jään ootama Teie vastust! Aitäh Teile!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
olete noor 42-aastane naine ja kui Teie menstruatsioonid on regulaarsed, on vähe tõenäoline, et olete jõudmas menopausi ja kaebused on seotud selle perioodiga. Algavat menopausi aitavad diagnoosida hormoon-uuringud, mida soovitan varajase premenopausi kahtlusel teha. Teie poolt kirjeldatud kaebused on tüüpilised premenstruaalsele sündroomile (PMS). 40+ vanuses on PMS sagedaseks probleemiks. PMS korral on 1-2 nädala jooksul enne menstruatsiooni rindade hellust, tuju muutusi, depressiivsust, unehäireid, isu suurenemist, turseid jne. Teie kirja lugedes arvan, et põhiliseks probleemiks on ikkagi ärevushäire ja peaksite kindlasti jätkama psühhiaatri poolt määratud raviga, et paanikahooge vältida. Premenstruaalse sündroomi leevendamiseks soovitan kasutada mungapipart ( Agnugaston, Prefemin). Kõiki looduslikke preparaate, välja arvatud naistepuna, võib koos antidepressandiga kasutada. Teie arsti poolt soovitatud Klimadynon ja Menopace on taimseid ekstrakte sisaldavad toidulisandid, mis leevendavad klimakteerilisi vaevusi ja mida võib koos Teile määratud raviga kasutada. Minu soovitus on esialgu lisada ravile vaid PMS-i leevendamiseks mungapipra ekstrakti sisaldavaid tablette ja kasutada 3 kuu jooksul.
Parimat soovides,
dr. Katrin Seidelberg