valud ja voolus 14.01.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

olen 20-aastane noor naine. Noormehega koos elanud juba 3,5 aastat. Suguelu elame juba 4 aastat. 2000.aastal alustasin Logest'i võtmist. Alguses oli kõik korras, menstruatsioon ülitäpne, kaalus võtsin kyll 2-3 kilo juurde, kuid muidu kõik ok. Tablette võtsin u aasta, kuna lõpuks esines tihti pearinglust. Lõpetada otsustasin ise, artsiga konsulteerimata, kuna aega oli vähe (seoses kooliga) ja järjekorrad naistearstile ülipikad. Praegu ei kasuta mingeid rvv-d. Alates sellest ajast, kui lõpetasin pillide võtmise, on tsükkel muutunud natuke ebakorrapärasemaks. Kuid see ei ole hetkel peamine mure. Viimasel 5 korral on tsükkel vaid 21 päeva. Viimase kahe kuu jooksul on esinenud pidevalt pruunikas voolus. Kui enne kestsid päevad 5 päeva ja u 2-3 päeva määris, siis nüüd on 5 päeva puhas ja ülejäänud aja on kas päevad või määriv voolus, mis on eriti ebameeldiv suguelu elades. Sellest hooilmata olen olnud vahekorras ja hoidnud hügieeni (nii mees kui ka ise). Algul arvasin, et voolus on seotud pingega, kuna lõpetan ka kooli. Kuid nüüd esinevad ka alakõhuvalud, mis mõnikord on tugevad ja löövad ka selga ja reitesse. Üldiselt on vahest väga raske olla, kuna valu nagu rõhub. Viimane nädal aega on voolus olnud puhas, kuid rinnanibud on valulikud. Vahekord ei ole valulik, kui olla misjonärasendis.

Eelmise aasta kevadel oli ka probleem alakõhuvaludega. Käisin nii günekoloogi juures kui ka mingi teise arsti juures (ei mäleta täpselt mis arst). Tehti teste, ultraheli jne. Keegi midagi ei leidnud. Ei saa aru, millega tegu on.

Tean, et pean nii või teisiti minema günekoloogi juurde, kuid äkki oskate mulle enne öelda, milleks ma pean valmistuma ja kas on ohtlik, kui olen vahekorras.

Kõike head!

Ette tänades, Veronika.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere Veronika.

Peaksite kindlasti leidma võimaluse ,et külastada naistearsti. Pikaleveninud veritsuse põhjusi võib olla mitu (emakakaela või emaka põletik, munasarjade funktsiooni häired, munasarja tsüstid, emakaväline rasedus jne). Soovitan teha emakakaelast põletikuanalüüsid ja ultraheli uuringu. Võimalik ,et Teil on vaja teha ka veeniverest hormoonuuringud.

Kui Teil esinevad kõhuvalud ja veritsev voolus, soovitan suguelust loobuda kuni ei ole selge, millest need on tingitud.

Tervitades Aire Sekavin