Põletik? 06.03.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 26aastane. Suguelu ei ole elanud. Tööl viibin pidevalt jahedas tuuletõmbes ja seetõttu vaevavad mind valud alakõhus. Need lähevad aeg ajalt nii suureks, et ma ei saa isegi kõndida (jalad tuimad). Menstuatsioonid on mul korrapärased 27-28 päeva, kuid menstruatsiooniveri on muutunud purpurpunaseks, limaseks ja suuretukiliseks. Käisin naistearstil, kus mulle kinnitati, et midagi hullu see olla ei saa. Mul pidavat puuduma suguteedes ohtlikke põletikke tekitavad bakterid. Arst saatis mind laparoskoopiasse. Sealne operatsiooniarst kinnitas, et ei leidnud minu kõhuõõnes midagi, mis viitaks põletikule või tusistustele. Ainult vasak munajuha pidavat olema kõver ja "narmad" munajuha otsas tömbid (Kas see pole põletiku tagajärjel tekkinud muutus?). Endometrioosi mul ei ole. Tahaksin ju nii väga uskuda arste ja loota , et kõik on korras. Aga probleem on selles, et olen vaevelnud nende valudega 2 aastat ja lahendust oma probleemile ei suuda leida. Olgu veel öeldud, et olen käinud ka uroloogi jutul, tulemust aga ei miskit...

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Probleemi ongi keeruline uurida, sest te pole vahekorras olnud.
Mulle meeldib lastearstide soovitus, et tervet last tuleb karastada ja haiget last põetada. Nii ka teiega, peaksite end karastama, tegelema kehakultuuriga: vesivõimlemine, naisvõimlemine, kepikõnd, jalgrattasõit, suustamine, uisutamine jpm., et mitte muretseda jaheduse tõttu tööl.
Soovitused:
- soovitav on kontrollida vereanalüüs hemoglobiinile oma perearstil paar päeva peale menstruatsiooni lõppemist; kui see on üle 110, siis on korras ja verekaotus menstruatsiooni ajal normi piires. Perearst otsustab, kas vajate neuroloogi tuimade jalgade kontrolliks.
- kirjutage üles menstruatsioonide 1. päevad ja alakõhuvalude päevad; tegemist võib olla füsioloogilise ovulatsioonivaluga jm.-ga
- valude leevendamiseks saab apteegi käsimüügist osta valuvaigisteid
- eluviis peab olema aktiivne: kehakultuur on see, mis parandab enesetunnet, vereringet, organite toimimist jm.
- hoidke kehakaal normis, nii alakaal- kui ka ülekaal põhjustavad günekoloogilisi probleeme.
- tegelge partneri otsingutega: parim viis probleemi lahenduseks on meeldivad orgastilised vahekorrad: siis erituvad organismis endorfiinid-loomulikud valuvaigistid; dopamiinid-loomulikud antidepressandid; norepinefriinid-loomulikud nn. rõõmuhormoonid!
Neist kõigist tundub teil puudus olevat.
- muutke oma elustiili, riietuge vastavalt õhutemperatuuridele tööl, vältige stressi, vahetage töö, kui see teile vaid kannatusi põhjustab
-kui see kõik ei aita, siis ravib teib psühholoog; ja kui psühholoogist ei piisa, siis psühhiaater. Nagu veendusite, ei ole te günekoloogiliselt ega ka uroloogiliselt haige. Te ei pea käima kirurgilise profiiliga arstide juures.
- rõõmustge selle üle, et operatsioonil ei leitud midagi halba. Hoidke operatsiooni väljavõte oma käes ja esitage koopia kõikidele arstidele, kuhu erivajadusel pöördute.
Tulemus on teie käes: muutke oma elustiili, muutke oma mõtlemist. Kui see on keeruline, siis aitavad teil psühholoogid ja psühhiaatrid olukorraga toime tulla. Lahendamatuid olukordi ei ole olemas. Muutke oma mõtlemist haigustesse ja organismi funktsioneerimisse. Suhelge oma sõpradega.
G.Litter, www.naistearst.ee
http://www.apollo.ee/product.php/0761893