beebi vähene kaaluiive 21.06.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Meie kahekuune imik on sünnist saati vähe juurde võtnud. Hea, kui kuus 400g juurde tuleb. Sündides oli 3,5 kg. Pikkust on alates sünnist tänaseks (2,5 kuune) juurde tulnud 4cm ja peaümbermõõt on kasvanud 6 cm. Samas laps magab ilusti, ei ole üldiselt viril ja nutab vähe, gaasivalusid pole, naeratab ilusti vastu, jälgib ümbrust, hoiab pead kõhuli olles, liigutab aktiivselt. Kas peaksime muretsema, kui öeldakse, et 500g vähemalt peaks kuus kaalu juurde tulema 1. poolaastal? Laps saab rinnapiima, kuid tundub, et ta ei ime alati piisavalt tugevasti (rinnad pole ka kunagi tilkunud emal, kuid pigistades ikka tuleb piima). Kakab-pissib mitu korda päevas, (kakab 5 korda vähemalt, pissib rohkem) kuid vahel on kaka roheline, limane ja lõhnab tugevalt. Kas praegune vähene kaaluiive mõjutab kuidagi hilisemat vaimset ja füüsilist arengut? Või on antud juhul tegu pigem lapse omapäraga? Lisan veel, et ema-isa on ka väikest kasvu ja kiire seedimisega (kui see üldse loeb).

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Esimesel elukuul võtab laps sünnikaalule juurde vähem, kuna pärast sündi lapse kaal langeb 5-8%. Tavapäraselt võtab imik esimesel elupoolaastal kaalus juurde kuuga ca 600-800g. Jälgima peaks kaaluiivet dünaamikas ja selleks kantakse kaalu- ning kasvuandmed spetsiaalsele graafikule. Iga laps kasvab ja võtab kaalus juurde omas tempos ning kaalu- ja kasvukiirust ongi kõigeparem hinnata kaalu-kasvukõverate (graafiku) alusel.
Kahjuks pole Te kirjutanud lapse praegust ja ühe kuu vanuses mõõdetud kaalu ning kasvunadmeid, seega ei saa mina kaalu-kasvukõverat vaadata, aga kindalasti teeb seda Teie lapse perearst ja muudatusete korral, mis viitaksid vähesele kaaluiibele, ütleks seda ka Teile.

Lugupidamisega,
Tiia Voor