8kuuse beebi toitumine 15.06.17 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Laps on 8 kuud ja 3 nädalat vana, kaalub 8,5kg. Kaal on mitu kuud püsinud praktiliselt muutumatuna, ainult pikkust tuleb juurde (75cm). Olen siiani tema toitmisel võtnud aluseks Aptamili voldikul oleva info, mille põhjal peaks 8kuune saama päevas lisatoitu 200g ja piimasegu 800g. Lisatoidukordi on lapsel päevas kaks - hommikul 100g putru ja lõunaks 100g lihaga püreed. Peale lisatoidu söömist saab alati ka piimasegu (umbes 120-150ml). Kokku saab piimasegu umbes 900ml 5 korda ööpäevas (üks kord ka öösel).
Hommikuse pudru sööb laps praktiliselt alati kõik ära ja tundub, et sooviks rohkemgi süüa, sama kehtib piimasegu andes.
Kuna kaal ei taha tõusta, kas peaksin siis lisatoidu koguseid suurendama ja laskma tal süüa niipalju kui ta tahab (kuigi kardan lapse ületoitmist...)?
Täna hommikul tegin katseks 100g asemel 200g putru, laps sõi selle protesteerimata ära, lisaks jõi peale 120ml piima... See kogus ületab soovitatu ju kõvasti.
Kuidas peaksin toimima?
Tänan!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui kaaluiive on kesine ja toidukogused on ettenähtud koguses, siis on võimalik muuta toitu kaloririkkamaks. Näiteks võite pudrule ja püreele lisada toiduõli, sest rasv annab kõige rohkem kaloreid ühe grammi kohta. Kui olete putru keetnud veega, siis võite lisada piimasegu pulbrit, mis muudab ka pudru toitvamaks.
Miks aga lapsel on vähene kaaluiive, kas ta on väga liikuv ja aktiivne ja kulutab söödud energia kiiresti ära? Ega tal ei ole kõhulahtisust? Kas valmistate piimasegu täpselt juhendi järgi?
Kuna kaaluiive on olnud kesine, siis ületoitmise ohtu ilmselt ei ole, aga väga palju üle liitri toitu ei tasuks lapsele ööpäevas anda. Kui aga lapsel on hea isu, siis 1200 ml ööpäevas ei ole suur kogus.

Edu soovides,
Tiia Voor